Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK Dam 7 mot 7
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK Dam 7 mot 7.
Dam 7 mot 7
Följ oss för uppdateringar
En kämpainsats gav 3 poäng
Det börjar lite trevande för planen är väldigt blöt i vårt straffområde och bollen stannar upp i vattnet och håller på att ställa till det ett flertal gånger.
Men vi tar ledningen i början av halvleken genom Erika på passning från Jossan95. Älvängen som har ett par snabba forward skapar hela tiden oreda i vårt försvar men "tvillingarna" Elin&Elin håller ordning på dom. Och en bit in i halvleken får Älvängen en straff som dom "turligt" nog sätter i stolpens utsida.
I mitten på halvleken kan Älvängen kvittera genom ett självmål. Halvleken slutar 1-1 och vi har gjort samtliga målen, Älvängen har haft ett litet spelövertag mycket tack vare den starka medvinden.
I 2:a halvleken har vi fått vinden i ryggen och har en massiv press på Älvängens planhalva och en bit in i halvleken tar vi åter ledningen genom Cecilia på passning från Fanny. Vi fortsätter och kämpa och håller bollen mestadels på Älvängens planhalva men i slutet av halvleken kommer Älvängen allt högre upp i banan, många tjejer börjar bli trötta men vi håller ut hela matchen och det är med en stor lättnad vi kan pusta ut när domaren blåser av för full tid.
Ett stort + till Elin som stundtals fick hålla reda på Älvängens båda forwards.
Resten av laget gör också en enorm prestation, detta var en riktig kämpainsats.
----------------------------------------------------------------------
0-1, 06min, Erika, Assist Jossan95
1-1, 23min, Självmål
1-2, 71min, Cecilia, Assist Fanny
Hej alla tappra lirare!
Känns lite surt efter fredagen! Vi skapade en hel del vasssa chanser men denna gång ville inte bollen in! Inte i Kungälvs mål i alla fall! :/
Det är alltid lätt att veta vad man ska göra i efterhand! Stannat i mål ...tex.
Men vi kämpade på !
Men vi har ju snart ett nytt möte- lugn midsommar , mkt taggtråd så ska vi nog ge dem en schysst!! match!
Tyvärr förlust mot Ahalfors för lirarnas lag med 2-1 men en mycket hedersam sådan. Vi gav dem verkligen en match och ledde ett bra tag med 1-0. Alla kämpade verkligen och gjorde sitt bästa. Tack för en bra vårsäsong! Vi ses vi augusti igen.
RapporteraHej jag kan inte vara med på matchen imorgon torsdag 7-manna pga sjukdom :(
Rapportera
Jag kan bara hålla med!
Vilka duktiga tjejer vi har!! Ser lovande ut för framtiden! :) :)
Känns ju kul att man har riktigt fin fotboll att se fram emot när man sedan stapplar fram till Älvevi!! :)
Hilsen Anki
Tackar Silver :) vi är riktigt stolta över "våra" tjejer och det känns samtidigt väldigt roligt att skicka upp dem till ett sååå härligt damlagsgäng. Lycka till på torsdag 7-manna!!!
Rapportera
Åker till Stockholm imorgon bitti och ska hälsa på släkten och gå på bröllop, är borta hela veckan så jag missar träningarna men kommer iaf hem på söndagen så jag hinner vara med på matchen! ha de bra så ses vi! :) kramkram
Rapportera