Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alsens IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alsens IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det är inte bara i skogen som det jagas Björn
PÅ fredags kvällen startar jakten
Detta är en jakt som utspelas i två akter
Alsen kör över BK Björnen
och det sker utan traktor
1:a halvlek= akt ett Alsen spelar i trans
2:a halvlek= akt två Så här kan de gå
Nu skall vi inte glömma att en skadeskjuten Björn
Inte är att leka med.
Så kom igen vårt underbar gäng
inte åker ni på däng
"Alsens idrottsförening" Den sista Sovjetstaten!
Så kanske en rubrik i ÖP skulle kunna se ut.
Ledare och vissa poliser inom föreningen vill inte låta enskilda individer uttala egna åsikter på ett offentligt forum. Likt en diktaturregim skall man skriva om det som godkänts av föreningen och de inom föreningen självutnämnda poliserna, annars kommer man att straffas och hängas ut som en Qvisling. När ska ni inse att vi har yttrandefrihet och demokrati i Sverige. Vad som passar sig och får skrivas på öppna system bestämmer inte ni alls. Den inskränkthet som några av er nu uppvisat i detta forum på grund av ett ödmjukt inlägg och tack från en enskild person i en för landsbygden viktig fråga, är inte särskilt juste av er att fördöma. Att en idrottsförening verkar för alla på lika villkor och hela sitt upptagningsområde är etiskt riktigt, föreningen och dess styrelse bör inte yttra sig alls eller ta ställning i liknande frågor. Men att en idrottsförening ska styra över sina medlemmars värderingar, åsikter i ett öppet forum ger fel signaler till omvärlden. Vad är nästa inlägg som är opassande? ni forumets skrivpoliser kommer säkert att upplysa mig om det. Och ni? vad är straffet som ni vill hota med om man säger fel saker enligt er åsikt, ska man då inte få tillhöra föreningen eller spela för klubben? Jag anser att ni borde officiellt be jp om ursäkt här på forumet för erat klantiga påhopp och oproffsiga raljerande, skäms på er.
Alsens IF:s policy är att vi skall verka för hela Alsenbygden. från Värmon i öster till Bleckåsen i väster.
Vi skall också arbeta aktivt för att få både ungdomar och äldre att idrotta hos oss med de aktiviteter som vi kan erbjuda, detta på en nivå som passar personen ifråga.
Vi har därför valt att inte ta ställning i den infekterade skolfrågan.
Vi har i många år försökt att jobba tillsammans med bägge skolorna i bygden och vi lovar att fortsätta med detta även i framtiden, hur det nu än blir på sikt.
Hos oss är alla välkomna, detta gäller oavsett vilken inställning man än har i ovanstående fråga.
Detta uttalade skriver jag som ordförande i klubben, men jag tror mig veta att jag även har resterande i styrelsen bakom mig i frågan.
Det får därmed sätta punkt för debatten i vår gästbok.
Nu ser vi framåt mot en spännade höst och nog ser det lovande ut eller hur.....?
Mä råkes väl i kväll :)
Då hoppas jag att Agneta Svärd också dyker upp, hon har varit märkvärdigt tyst i gästboken i år! Ser fram mot några annorlunda inlägg från "henne"
Matcherna mot Myssjö-Oviken och Järpen skall spelas på Jämtkraft Arena som kvällsmatcher i september. Datum meddelas inom kort.
Åsså vare ju match på Vallen i mårakväll!!
HEJA ÄRSN!!!
Nu ska vi på Frösön göra oss hemmastadd
Rapporterastället där dom inte har en endaste gadd
ikväll så gör vi massor av mål
för björntanden är bara ett hål
vi har också nallar, men de e i våran hand
med bollar kan vi bygga upp deras tand