Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Janstorps AIF Herrsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Janstorps AIF Herrsenior.
Herrsenior
Följ oss för uppdateringarMussla, förstår du inte att Ume är speciell? Han håller trots allt på Tottenham...
Rapportera
Stellan.. Jag har inga nerver inför matchen ikväll.. Finns ingen press.. Inget favoritskap, absolut inget alls.. Då finns det ingen anledning till att vara nervös..
Det är bara att gå in och ge allt i var närkamp, i var duell, varje sekund.. Så lovar jag er att vi kommer åka ifrån Möllevallen med tre poäng..
Sen en sak till Stellan.. kommer verkligen gilla ditt sällskap på bänken ikväll= )
Har Ume kanske intagit livets vatten(vodka)?
Vi får ju inte intaga denna ädla dryck dagen innan match och framför allt inte på matchdagen.
Eller är det kanske så att han är lite nervig inför kvällen. Var inte det, det finns nog andra som är det. Kanske vår lilla tränare som förmodligen just nu inte har några naglar kvar, har trampat åtta jordgolv i Sjöbo kommun och kollat på klockan 412 gånger idag.
Fint väder,fin fotboll, fin publik och fina avbytare på bänken.
Mycket nöje klockan 18:15,Möllevallen Skivarp.
...tränare i Skivarp som i kväll ställs mot sin modersklubb Janstorp i ett hett derby. Hur känns det att möta sin gamla klubb?
--------------------------------------------------------------------------------
Tommy Henriksson
– Det är lite speciellt. Janstorp är ju min modersklubb och jag började 1966 och slutade 1998 om man bortser från att gjorde ett kort inhopp 2001 för att rädda kvar laget i sexan 2001.
Vad kommer att avgöra i kväll?
– Tror det blir en jämn och tight match där starten är viktig. Janstorp rivstartade mot Köpingebro och hade gjort 2–0 redan efter ett par minuter spel.
Ni har båda inlett med segrar – kommer ni att fortsätta att kriga i toppen?
– Tror att serien blir väldigt jämn och det får gå en fem omgångar innan serien sätter sig.
Janstorps tränare har på klubbens hemsida antytt att ert försvar är lite risigt. En kommentar?
– Blev både lite chockad och lite förtretad när jag såg det. Men vi får väl ge Janstorp svar på tal.
Hur är läget inför matchen?
– Tyvärr har en del spelare haft feber och exempelvis är det osäkert om Bogi Einarsson kan medverka - han är det är en nyckelspelare för oss.
Fotnot: Bogi och Per "Pölle" Andersson (nu i Janstorp!) är de enda i kvällens derby som också var med senast det begav sig 2000. Då vann Skivarp båda mötena då man också vann serien.
Den mätta dagen, den är aldrig störst.
Den bästa dagen är en dag av törst.
Nog finns det mål och mening i vår färd -
men det är vägen, som är mödan värd.
Det bästa målet är en nattlång rast,
där elden tänds och brödet bryts i hast.
På ställen, där man sover blott en gång,
blir sömnen trygg och drömmen full av sång.
Bryt upp, bryt upp! Den nya dagen gryr.
Oändligt är vårt stora äventyr.
Hahahha Camilla starta grillen vid 20:00 så kommer vi upp sen när matchen är slut :)
RapporteraFan vad jag ser krampig ut på lafotot.. där ligger ni i lä bitches!!! :D
Rapportera
Åby skulle du vara vänlig och skicka lagfotot till min mail? Den ligger vid min profil.. Tack på förhand!
Rapportera