Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF P2012
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF P2012.
P2012
Följ oss för uppdateringar
Hej Gnosjö IF P2012!
Jag skulle vilja tipsa er om sommarens två internationella camper för spelare i er ålder. Båda hålls i Stockholm.
Vid dessa camper får ni rolig och utvecklande träning av coacher från Europeiska toppklubbar och där ni får träffa spelare från hela Sverige.
Real Madrid Foundation
23-27 Juni
http://www.frmclinicssweden.com
Dinamo Zagreb Academy Camp
4-6 Augusti
http://www.dzsweden.com
Varmt välkomna!
Ola
Hej,
Jag tycker det är en bra idé med lite servering på hemmamatcherna. Att det kan bidra lite till lagkassan, går ju åt mycket pengar om lagkassan t.ex ska subventionera träningskläder då en uppsättning kostar ca 1000:-.
Förstår om inte alla kan vara med och servera och hjälpa till med det men det kanske kommer andra sätt att bidra med lagkassan istället.
Behöver ju inte heller vara servering varje match bara då det finns frivilliga.
Ett förslag är att alla som kan/vill ställa upp med servering gör nån chatgrupp där vi kan kommunicera och bestämma vilka som tar vilken match.
Jag har pratat med Sussie och vi serverar gärna nåt nu på söndag.
Mvh Evelina
Hej!
Tack för inlägg och engagemang :-)
Har inget tvättschema men håller koll på vilka som utfört detta.
Att få ihop körningar är föräldrarnas ansvar. Vi fick rådet att inte ha ett körschema eftersom det oftast ändå inte fungerar. Jag har själv ingen erfarenhet men vill ni föräldrar ha ett schema så kan någon ordna detta. Jag antecknar annars också detta vid varje match.
Ingen akut kris med pengar i lagkassan men har subventionerat GIF-kläderna en del. Bussar kostar inget men bensinen. Om det sen lönar sig istället för att köra egen bil vet jag inte. Vill man att laget ska göra något kul vid sidan om så kostar ju det. Tex kanske en pizza-kväll för 30 killar med dagens priser går loss på 1500-2000 kr.
Vi tränare uppskattar alla hjälp vi kan få med allt runtomkring laget och kanske bra med ett nytt möte framöver för att prata igenom saker och ting. Men den bollen passar jag vidare till er!
Mvh Olle (och Rebecka hoppas jag skriver under på detta också :-)
Som jag sa till Rebecca häromdagen att när min äldre son inte blev kallad till match pga sjukdom eller inaktivitet vid träningarna och det var min tur att köra så fick jag antigen köra ändå eller i bästa fall som vi gjorde då lånade ut bilen så pojkarna fick skjutsen ordnat
RapporteraAtt sälja kaffe och kakor under hemmamatcher( som vi föräldrar själv står för-kakorna alltså, kaffet kan vi dra av kassan som vi säljer) borde vara självklart, schemat skall gälla alla oavsett om ens barn spelar just då eller inte precis som med körning och tvätt, schemat borde gälla oavsett, enda undantag då föräldrar frias från körning och endast körning är när ens barn är sjukt, då byter man med någon annan förälder, så gjorde man förr, har alltid funkat
RapporteraDet är bra med engangemang och intiativ sådant behövs det mer av. Men en sak som kanske heller fallera lite är att barnen bli kallade till match lite också huruvida de sköter sig på träningar osv. Då är det tyvärr svårt att förutspå vilka som kanske är kallade till respektive datum. Du ska inte be om ursäkt Sussie, men vi borde nog gjort en intressekoll med alla innan för att stämma av läget. Tvätten i vår grupp har vi löst med lista som bockas av för vilka som har tvättat efter varje match
Rapportera
Hej!
Min tanke med detta vad endast i välvilja. För barnens skull. Jag pratade med Rebecka och hon bad mig ta tag i det. Sen kanske jag va lite för rakt på. Det ber jag om ursäkt för.
Vi var flera föräldrar som pratade efter matchen om hur vi allihopa kan bidra med olika aktiviteter som behövs kring ett lag. Där detta var en sak. Men det kom också upp om tvättning av matchkläder. Körning till matcher m.m. Där vi alla var rörande överens om att alla behöver hjälpas åt för att stötta laget och ledarna.
Personligen kan jag tycka att om man får en fika per barn för en hel säsong, och man vet datumet i så lång tid innan (förutom de som fick nu till helgen) så borde det inte vara en så stor grej. Men det är som sagt min egna personliga reflektion.
Med all respekt för det ni tidigare gjort och vi är nya in i laget så ville jag inte att det skulle bli såhär. Som sagt det var i ren välvilja.
Ett smidigt sätt att få in pengar är att få företag att sponsra genom att man trycker deras logga på träningsställen som köps årligen.
Rapportera
Hej Ola!
RapporteraTack så jättemycket för din tips och ja har registrerat Hicham, det ser jätt roligt.