Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Trosa Edanö IBK Herrar H2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Trosa Edanö IBK Herrar H2.
Herrar H2
Följ oss för uppdateringar
Vi tog oss ett snack med herrlagets skyttekung Magnus Åström om hemmamatchen som spelades mot Strängnäs och inför lördagens bortamatch mot FBC Nyköping.
Ni tog 3 poäng hemma mot Strängnäs, hur går tankarna efter den matchen?
- Vi gjorde en helt okej match från start till slut. Strängnäs stod väldigt lågt i försvar och hade en bra målvakt som räddade en hel del boll. Vi vinner komfortabelt med 10-2 vilket är ett godkänt resultat.
Någon spelare som du tycker förtjänar extra beröm efter den matchen?
- Det finns flera man borde berömma. Bosse gjorde hattrick och förtjänar såklart en hyllning. Kapten Söderström och Oscar Åberg får också en extra guldstjärna för stabila insatser.
Vad tar ni med er förutom 3 poäng?
- Vi tar med oss ett stabil insats och en bra lagsammanhållning.
Nu väntar FBC Nyköping på lördag, I höstas så förlorade vi på hemmaplan med 7-9, vad blir viktigt för att få med er ett bra resultat på lördag?
- Vi behöver sätta detaljerna och hålla ihop försvarsspelet. FBC är ett bra lag och kommer att straffa oss om vi inte gör det. Vi måste även göra jobbet och sätta våra chanser, det är sällan något kommer gratis.
Något du vill hälsa Trosa-publiken?
- Jag vill hälsa publiken att komma och stötta oss nu i slutet av säsongen när vi går för en plats i division 1. Vi behöver all stöttning vi kan få!
Ses i hallen
Tack Mange
Träning | 31 mar, 20:00 |
Torshälla IBK (borta) | 1 apr, 19:00 |
Träning | 3 apr, 20:00 |
Torshälla IBK (hemma) | 5 apr, 14:00 |
Träning | 8 apr, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera