Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rimbo HK Roslagen A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rimbo HK Roslagen A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Herrarna avslutade seriespelet med sin 18:e raka seger och hamnade därmed på samma poäng som seriesegrarna Enköping, vilka dock hade en betydligt bättre målskillnad. Vi passar på att rikta ett stort grattis till Enköping som därmed är klara för spel i Allsvenskan nästa säsong! För egen del väntar nu kvalspel, där laget behöver vinna två matchserier i bäst av tre för att säkra avancemang. I den första matchserien, som inleds på bortaplan på lördag, möter man H43 Lund, som slutade trea i Division 1 Södra.
Inför bortamatchen har vi fått en pratstund med Filip Lindroos för att höra hur tankarna går inför den första kvalmatchen:
Det blev en stabil vinst senast i Täby – vad kan vi ta med oss från matchen?
Vi tar med oss en riktigt bra första halvlek där vi håller oss till vår gameplan. Vi får fin träff både i försvars- och anfallsspel.
Hur är känslan i laget inför kommande kvalspel – och hur har ni förberett er?
Känslan är riktigt bra och vi är taggade på att möta nytt motstånd. Vi har förberett oss som vanligt med några goa träningar i kroppen.
Redan på lördag väntar bortamatch och H43 står för motståndet – vad hoppas du se från oss på lördag?
Jag hoppas på att se en jäkla inställning och att vi håller oss till vårt spel som vi är trygga med, då kommer det här bli riktigt roligt!
Vi tackar Filip för svaren och önskar hela laget ett stort lycka till på lördag! Du ser matchen som vanligt via Handbollplay (H43 Lund – Rimbo HK).
Vi vill redan nu passa på att pusha för den andra matchen i kvalserien som spelas på hemmaplan lördag 22 mars kl. 16.00 – pricka in nästa lördag redan nu i kalendern så ser vi till att fylla Rimbo Sporthall och skapa en otrolig inramning!
H43 Lund – Rimbo HK Roslagen
Lördag 15/3, kl. 16.00
Sparbanken Skåne Arena
Ev kval HA semi-off 3 | 26 mar, 19:00 |
Träning | 27 mar, 18:45 |
Ev kval HA direkt-off 1 | 29 mar |
Träning | 31 mar, 18:30 |
Träning | 1 apr, 19:45 |
12 mar | Vil vill bli fler! Kom och träffa oss |
10 mar | Medlemsbrev Mars |
10 feb | Inställt möte! |
Lycka till hela Rimbo hoppas hoppas hoppas,,,,,,skall grannen Ken vara med?..
RapporteraRapportera