Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Beckomberga Maniacs U11 (2014-2016)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Beckomberga Maniacs U11 (2014-2016).
U11 (2014-2016)
Följ oss för uppdateringar
Medlemsavgifterna klara för 2025 - 1 000 kr
Swisha till 123 617 3025, Ange förnamn och personnummer.
Nu har vi räknat ut vad vi behöver för att få verksamheten att gå runt och satt medlemsavgifter och hyrkostnader för skydd efter detta.
Vi rekommenderar att så många som möjligt köper egna skydd så att vi kan ta in nya spelare i verksamheten under 2025. Mer info om att köpa egna skydd kommer senare. Tala med din tränare innan du köper skydd.
Medlems- och träningsavgifter, Amerikansk fotboll
Yngre (Födda 2014 eller senare): 1 000 kr
Övriga: 2 000 kr
Hyrskydd
Första året: 800 kr
Övriga år: 1 500 kr
Återköp av köpt utrustning: 2 000 kr
(om du köpt utrustning och lägger av inom ett år köper föreningen utrustningen)
Medlemsavgift flaggfotboll
1 000 kr
ÖVRiGT
- Flaggfotboll ingår i träningsavgiften för amerikansk fotboll. Du betalar inget extra.
- Tränare och tränares barn inom amerikansk fotboll betalar endast medlemsavgift, vilket är 50 kr.
- Fler tränare sökes bland er föräldrar (och bland våra ungdomar)
Köpa utrustning och skydd - Söndagen den 16 februari
Söndagen den 16:e februari kommer Contactsports på besök. Contactsports är den butik som säljer amerikansk fotbollsutrustning i Sverige och de vi främst köper ifrån. De kommer vara på Spånga IP mellan kl 12-15:30.
Ska du köpa axelskydd och hjälm så ber vi er att kontakta Contactsports först och tala med dem. Vi rekommenderar som vanligt Xenith hjälmar och all utrustning ska vara svart. Träningströjor kan vara vita, svarta eller lila. . https://www.contactsports.se/ tfn 044-106755. Era tränare kan hjälpa er med storlekar och förslag.
Egen matchtröja - 550 kr
Vi kommer ta upp order på egna matchtröjor för er som vill ha sådana.
Standardutrustning, förslag
Detta är bara förslag, men vi rekommenderar Xenith hjälm starkt eftersom de är billiga, enkla att ställa in och skyddar bra. Tala med Contactsports så kan de leda er rätt.
Hjälm Xenith - https://www.contactsports.se/collections/helmet-youth/products/xenith-x2e-youth-helmet
Axelskydd .- https://www.contactsports.se/collections/shoulderpads-youth/products/riddell-phenom-youth-shoulderpads
Byxor - https://www.contactsports.se/collections/pantpackage-practicejersey/products/quickslant-mm-youth-pro-pant-package
Träningströja - https://www.contactsports.se/collections/pantpackage-practicejersey/products/quickslant-custom-practice-jersey
Billig träningströja - https://www.contactsports.se/collections/pantpackage-practicejersey/products/classic-youth-practice-jersey
Tandskydd: - https://www.contactsports.se/collections/mouthguards/products/vettex-lip-guard-mouthguard
INFORMATION INFÖR 2025
Det har under 2024 och 2025 skett ganska kraftiga avgiftshöjningar från förbundet och dessutom har inflation och växelkurs drivit fram högre priser för utrustning. Vi har därför justerat upp medlemsavgifter för att spegla detta eftersom vi märkte att kassan sjönk förra året, trots att vi hade ett bra år. Rent generellt kommer ekonomin förbättras om vi blir fler medlemmar så vi hoppas att ni alla hjälper till med rekrytering.
Vårt mål är alltid att ha lägsta möjliga avgifter och göra vår idrott tillgänglig för alla. Vi kommer t.ex ha kvar våra stipendium för äldre ungdomar som vill pröva på sporten, men som inte har råd.
Högre hyra 2025
VI har höjt avgiften för att hyra 2:a året till 1500 kr i år för att kunna ersätta hyrskydden som slits ut med nya. Första året är fortfarande 800 kr.
Så alla förstår, vi tar fortfarande inte ut tillräckligt för hyrskydden så de kan ersättas i rätt takt, så vi kommer troligtvis höja hyravgifterna även 2026. Vi har som policy att hyrskydd främst går till nya spelare och tanken är att du efter en säsong ska känna dig redo att skaffa egna skydd. Det är också därför vi valt en hyrmodell där det blir dyrare att hyra med åren.
Nästa prova-på – 9 februari
Vi kommer under våren ha flera prova-på dagar, varav nästa är den 9 februari för de som är mellan 8-15 år.
Hjälp till att få fler att komma!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera