Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Ungdom P12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad Fotboll Ungdom P12.
P12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Klubben vill att vi registrerar våra spelare till fogis/svenska fotbollsförbundet.
För detta behövs spelares namn, personnummer och underskrifter från spelare, föräldrar/vårdnadshavare och klubben.
Vi har fått blanketter från klubben för detta och lämnar löpande ut dessa till spelare på träningar. Fyll i och lämna tillbaks efterföljande träning. Egentligen ska registrering göras innan månadsskiftet februari/mars men det är inte rimligt med tanke på att vi fick blanketterna först idag. I grund och botten tror jag att det handlar om att klubben ska kunna få en viss ersättning om dess ungdomsspelare utvecklas till professionella spelare senare i karriären.
Jag klipper in info från värmlands fotbollsförbundet nedan.
Ungdomsregistrering är en särskild frivillig registrering av spelare t.o.m. den 31 mars det kalenderår spelaren fyller 15 år.
Ungdomsregistrering under kalenderåren då spelaren fyller 12–14 år samt 1 januari-31 mars det kalenderår spelaren fyller 15 år får ske i syfte att säkerställa framtida utbetalning av utbildnings- eller solidaritetsersättning samt för att kunna visa att spelare är hemmafostrad enligt Tävlingsbestämmelserna.
Mvh Jonas
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Träning | 2 apr, 17:00 |
Träning | 4 apr, 17:00 |
Matchcamp FBK | 12 apr, 10:30 |
Matchcamp Arvika | 1 maj |
![]() |
Obligatoriskt ledarmöte |
18 mar | Påsklovsfotboll |
18 mar | Problem med faktureringen |
Jag kommer att lämna in den efter 1 mars
RapporteraRapportera