Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jäders IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jäders IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Precis som förra helgen är det dags för att träna på lagets kommande färdigheter inför säsongen.
Det var lite nytt att tänka på och ganska många som fick prova på helt nya positioner för att utvärdera möjliga kombinationer och kanske hitta någons perfekta nya position.
Vi visste redan från start att vi skulle möta ett mycket starkt Gideonsberg som har lag i div 2,3 och 4 och vi såg tidigt att de var rörliga och bollskickliga.
Vi fokuserar på vår egen struktur och fullfölja vårt spelmönster, jobba som lag och vara samspelta. Detta kräver lite tålamod att träna in men när det sitter så blir det helt perfekt
Vi ser ett stort engagemang och en vilja att tillsammans hitta till de bästa lösningarna på de situationer som uppstår under match
Det bådar verkligen gott inför kommande säsong.
Vi kör på !
Händelser under matchen:
Vid ställningen 0-2 i första halvlek drar Jasse upp ett anfall som leder till att Elsa skjuter i ribbkrysset.
När bollen studsat ut igen får Jasse sin revansch och sätter 1-2.
Till andra halvleken får vi motvind, vilket vi ofta har svårt med.
Vi gör det dock riktigt bra och vid genomgången efter matchen konstateras att de gjorde bara ett mål på oss i andra halvlek trots medvind.
Träning | 10 apr, 20:40 |
Träning | 12 apr, 10:00 |
Fanna BK (borta) | 13 apr, 12:30 |
Träning | 15 apr, 19:25 |
Träning | 17 apr, 20:40 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera