Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hyssna IF A/U-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hyssna IF A/U-lag Damer.
A/U-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Hemmamatchen mot Sjömarken U i fredags visade sig bli en rolig match att spela!
Hyssna ställde upp med ett betydligt äldre lag än det för dagen mycket unga U-laget, detta behöver visserligen inte spela in överhuvudtaget. Men Hyssnatjejerna fick ganska snabbt grepp om matchen och vi fick se många fina passningar och ett fint lagspel. Bland annat kom Ella Ryhr runt på sin kant flertalet gånger. Det fina spelet resulterade också i ett antal hörnor och målchanser, Elin Grönesjö placerade bollen vid sidan av målvakten och 1-0 målet i 28e matchminuten var ett faktum!
Efter att ha haft flera skott på mål i både matchen mot Öxnevalla och mot Sjömarken var det äntligen dags för vår hårt arbetande högerback, Emelie Carlsson, att med sin vänsterdojja lägga en stenhård boll rätt i mål. Jag tror att det var i sviterna av en hörna. 2-0 i halvtidsvila och ett gult kort till Hyssnas Ryhr innan dess också.
Till andra halvlek bytte Hyssna runt med nya spelare på många positioner och trots det bibehölls matchbilden. Det tolkar vi som att vi har en stor och bred trupp som kompletterar varandra på ett fantastiskt sätt. Vi fortsatte lira på och stämningen kändes god, Moa Halldorsdottir var på hugget och tryckte in 3-0 målet efter bara någon minut. Matchen löpte på och alla gjorde fina prestationer, även Sjömarken fortsatte kämpa på och gav aldrig upp. Inte ens när de fick spela med en spelare mindre i slutet av matchen pga två olyckliga skador. Krya på er! 4-0 kom i 72a minuten där Moa Halldorsdottir återigen var framme, kunglig insats och kämpaglöd i Moa som också vann matchens drottning!
Publikskaran nådde till strax över 50 besökare och vi fick massor med fika över i kiosken. Vi hoppas på än mer stöttning av våra supporters på tisdag då vi möter HUS FF hemma kl 18:30. Välkomna till Ekäng!
Träning | 10 apr, 20:00 |
Träningsläger | 11 apr, 16:00 |
Träning | 14 apr, 20:00 |
Träning | 16 apr, 19:00 |
Träning | 21 apr, 20:30 |
![]() |
NewBody |
26 mar | Dragning lotter |
26 feb | Dragning lotteri |
12 feb | Årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera