Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Husby Allmänna IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Husby Allmänna IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev en helt osannolik match när Husby AIK på lördagen avslutade femmankvalet mot IF Nornan hemma på Husbyvallen. För Husbyavancemang krävdes seger med 7-1 eller mer så det var upplagt för målfest. Gissa om det blev! När slutsignalen ljöd var resultatet 9-4 efter halvtidsresultatet 4-3! Ett resultat som var mycket tungt i Husbylägret. Endast ett mål ifrån att klara den ”omöjliga” uppgiften.
Matchen börjar i högt tempo. Efter ca tio minuter tar Nornan ledningen med 0-1. Sedan följs lagen åt i målprotokollet halvleken ut. Det ena laget tar ledningen och det andra kvitterar. Husby har ett visst spelövertag men ett passivt försvarsspel över hela banan tillåter tyvärr Nornan att komma till för mycket chanser. Även Husby skapar mängder med chanser. 4-3 i paus och hoppet lever. Rena ”Vilda Västern fotbollen”.
Husby gör en del ändringar i paus för att säkra upp defensiven men även skapa ytterligare tryck framåt. Tyvärr är det Nornan som gör halvlekens första mål och kvitterar till 4-4 på en kontring. Efter kvitteringen tar Husby över spelet mer och mer. Med fint anfallsspel kommer man i anfallsvåg efter anfallsvåg men bollen vill inte in. Nornan är också hela tiden farliga i sina kontringar. Med ca tjugo minuter kvar tröttnar Nornan mer och mer och Husby bara gasar på och äntligen börjar bollarna trilla in. När ett par minuter återstår av matchen gör Husby 9-4! Ett mål till räcker. Minuten senare har man en boll i stolpen. Tyvärr kommer man inte närmare och resultatet blir ett futtigt mål för lite.
En stor stor eloge till grabbarna i Husby som verkligen tror på sig själva och gör ett ärligt försök på det ”omöjliga”. Vilken moral! Stundtals, framförallt i andra halvlek visar man upp ett bländande anfallsspel. Utan Nornans storspelande målvakt hade definitivt resultatet sett annorlunda ut.
Ett surt avslut på en annars fin säsong. Man faller dock med flaggan i topp!
Husbys mål
Tage Pettersen 4
Stefan Ericson 2
Mattias Ager
Jonas Gröndahl
Johan Eriksson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera