Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vintrosa IS VIS Beach Damjunior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vintrosa IS VIS Beach Damjunior.
VIS Beach Damjunior
Följ oss för uppdateringar
Det är dags att dra igång säsongen BEACH 2019! Det gör vi med en första träning nu på söndag klockan 15.30
Vi har fått bidrag till laget för att starta upp och för att locka lite nya spelare. Bidraget kommer vi beställa pizza för i slutet av träningen. Vore kul om så många som möjligt försöker få med sig någon/några nya spelare till träningen. Upplägget är tänkt ungefär så här:
15.30 värmer vi upp. Sedan pratar vi lite kort om roller i laget och kör några enklare övningar för att komma igång. Ju längre träningen pågår desto mer avancerade övnignar om hur man/vi ska spela beachhandboll. Efter ca timman tar vi en kort paus och beställer pizza. När alla beställt kör vi vidare med lite matchspel tills pizzonra kommer. Då avslutar vi träningsdelen och äter pizzan i klubbstugan. Samtidigt kommer vi prata lite laget, när och hur mycket vill vi träna, visioner, fler cuper, övriga aktiviteter mm
Vi ser verkligen fram emot att dra igång beachhandbollen med världens bästa tjejer...
PS. Glöm inte att gratulera alla mammor därute denna söndag
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera