Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Älvstranden DJ
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Älvstranden DJ .
DJ
Följ oss för uppdateringar
Så var regionkvalet till USM slut.
Vi har som första lag på väldigt lång tid i Älvstrandens historia tagit oss vidare från första omgången, vilket i sig är en bedrift!
Vi hamnade i vad som skulle kunna betecknas som dödens grupp, med Pixbo och Lindome som motstånd. Först på dagens meny stod Lindome och jösses vilken match vi gjorde!
3 insläppta mål i första, 2 i andra och noll i tredje. En oerhört stabil insats som slutade 5-0, men i ärlighetens namn borde vi fått in ett par mål men det ville inte riktigt studsa vår väg.
Näst på tur var maskinen Pixbo. Ett lag som redan på förhand ligger bra till att ta hem SM-guld i USM. Ärligt talat så chockade de oss i första perioden där de lyckades få in hela 10 mål. Efter lite analys av deras spel så dämpade vi flödet i andra och efter 2 perioder stod det 14-0... Men det som hände sen är nog det mest fantastiska. Att hela laget bestämmer sig för att löpa linan ut och inte ge upp utan bara köra på. Sista perioden blev mållös och det ska ni ta med er. Jösses som ni spelade! En helt fantastisk insats!
Ni har gjort det grymt bra idag och kan stolta somna ikväll. Ni tog er till regionkvalet och ni gjorde det absolut bästa ni kunde av situationen! Ett extra tack behöver också riktas till 09/11-laget som ställde in en av sina ordinarie matcher den här helgen för att hjälpa oss. Tack!
Detta innebar också slutet på min tid som ledare för Älvstranden DJ. Det har varit en fantastisk tid och det sticker verkligen i hjärtat att lämna. Ni är helt grymma!
Men nu måste jag. Tiden räcker inte till och vi har en ny stabil tränaruppsättning på plats i Igor, Baggis, Thomas, Ida och Sebastian (som är det senaste tillskottet). Sebastian är även målvakt i herrlaget och ett stabilt tillskott till ledarstaben.
Thomas kommer att hänga lite i bakgrunden ett tag till, även hos Thomas är det lite svårt att få tiden att räcka till.
Men Älvstranden DJ är ärligt talat bästa stället!
Alla får vara med, alla är välkomna och ni älskar att spela innebandy! Det är allt som behövs.
Häng i nu och jobba för seger i vårens serie, ni kan ta det!
Tack till alla spelare, ledare och anhöriga för en fantastiskt rolig tid!
Ha kul och lycka till!
Forza Älvstranden! 💪
Träning | 18 feb, 18:00 |
Wårgårda IBK F10/11 GBG (hemma) | 19 feb, 20:10 |
Ale IBF F08/09 (hemma) | 23 feb, 10:40 |
Träning | 25 feb, 18:00 |
Träning | 26 feb, 19:30 |
Bra kämpat idag tjejer!!
RapporteraTack Daniel för din tid och engagemang😊
Rapportera
Instämmer med Susanne, stort tack Daniel för din tid med laget
RapporteraRapportera
Tack Daniel för din tid och engagemang, specielt stor tack för Prague games engagemang!
RapporteraRapportera
Ja, riktigt bra kämpat idag. Fantastisk pannben att ni inte började hänga med huvudet i matcherna när målskillnaden bara växte.
RapporteraStort TACK Daniel för all tid och engagemang du lagt på våra tjejer. Även efter att Tove slutat. Mycket uppskattat! TACK 🙏
Rapportera
Tack Daniel för all tid och engagemang du lagt ner i laget, ovärderligt.
RapporteraRapportera