Cupinfo 14/9
Nu har spelschemat kommit för BBK Cupen 14/9. Vi kommer spela 3 matcher, samtliga på "Plan B - Naturgräs" (inne vid själva läktaren vid Björknäsvallen). Kl. 09.35 Unbyn - Vittjärvs IK Kl. 10.50 Sunderbyn Lag 2 - Vittjärvs IK Kl. 13.45 Vittjärvs IK - Sunderbyn Lag 1 Matchtiden är 4×3 min och som ni ser blir det endel tid mellan matcherna. Till första matchen samlas vi 09.15 på plats enligt bild (inringat område), sen tycker jag vi kommer överens om nya samlingstider eftersom. Det kanske är främst till sista matchen man hunnit åka någonstans då jag misstänker att orken tryter. Ta med vattenflaska och benskydd (krav), i övrigt kläder efter väder. Matchtröjor tar vi med. Lämna alla smycken hemma (nytagna hål i öronen är ok att tejpas). Det kommer att finnas fika, läsk, festis, korv med bröd samt hamburgare till försäljning. Nu är barnen små och allt spel är ganska harmlöst. Men vi tänker att vi redan nu kan trycka på fotbollsförbundets mantra för ett gott matchklimat så kommer det aldrig bli ett bekymmer sen när de blir äldre😊 SPELARNA SPELAR LEDARNA LEDER DOMARNA DÖMER OCH FÖRÄLDRARNA HEJAR! Vi önskar även att ni anmäler er (både närvaro och eventuell frånvaro) här i kommentarsfältet så vi vet hur många spelare vi har att röra oss med. BBK kommer att fotografera och filma under dessa två dagar för att lägga ut på deras hemsida samt sociala medier. Är det någon som inte vill eller får vara med på bild/film meddela mig det.
PF19/20
4 sep
11kommentarer
Nytt datum för cup, och ny träningstid
Hej! BBK meddelade just att de mindre lagen (dvs våra barn) kommer spela cup söndag 14/9 istället för lördagen den 13:e. Hoppas det inte ställer till det för er! Vi har ännu inte fått något spelschema - men så fort det når oss kommer vi lägga upp infon här. På träningen i torsdags så kom vi även fram till att vi testar flytta fram träningen till 17.30-18.30 framöver då skolan börjat och många barn hinner bli trötta innan de är inne i "skollunken" igen. Upplever vi det för stressigt att hinna till 17.30 så ändrar vi till 18.00 igen. Vi får utvärdera eftersom. Trevlig helg!
PF19/20
29 aug
0kommentarer
Första matchen!
Så var första "matchen" avklarad. Jag och Marie är väldigt nöjda, om än lite omtumlade och döva på något öra av allt hejjande i bakgrunden😀 Innan vi startade så pratade vi om att det viktigaste var att vi skulle ha kul, vilket vi hoppas att alla hade. Utöver att ha kul så såg vi även fina passningar, fina mål, fina "räddningar" och framförallt att de hejade på varandra. Jag och Marie är även mäkta imponerade över hur stilla de kunde sitta på bänken under bytena😃 Barnen frågade om de inte skulle få någon "Bokal" - tyvärr hade vi inga "Bokaler" på lager, annars hade alla fått varsin😃 Nästa vecka så flyttar vi träningen till onsdag istället 17.30-18.30. Detta pga föräldramöte i Vittjärvsskolan på torsdagen. Trevlig helg!
PF19/20
22 aug
1kommentar
Träningsmatch torsdag 21/8
Hej! På torsdag kommer Björns PF19 och gästar oss i Vittjärv för en träningsmatch. Vi samlas 17.45 och tänker oss matchstart 18.00 eller när båda lagen är redo. Mvh Sofie
PF19/20
19 aug
0kommentarer
Arbetsinsats på Idrottsgården
Hej! Nu på söndag 18/5 Kl. 14.00-16.00 görs det en arbetsinsats på Idrottsgården inför sommaren. Vi snyggar till, kritar planen och gör annat som behövs, ex. plockar bort rester av byggmaterial från den nya fasaden. Kom och hjälp till så kan vi snart gå ut och träna på gräsplanen, ni behöver inte ta med några redskap. Ju fler vi är desto snabbare går det:)
PF19/20
14 maj
0kommentarer
Visa fler nyheter