Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vendelsö Bowlingklubb Spelare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vendelsö Bowlingklubb Spelare.
Spelare
Följ oss för uppdateringar
A-lagets första match för året blev mot Nova i Nynäshamn.
Nova gick ut stenhårt och försökte ta grepp om matchen på en gång, men Vendelsö svarade bra och Nirre var lite extra på hugget med en smakfull 259 serie, även Freddie(237), Tobbe(225) och Kim(224) var med på noterna och svarade på Novas tjurrusning. Det räckte inte riktigt ända fram, men Vendelsö visade att det skulle bli en ordentlig kamp om matchen. 3 - 2 till Nova med en slagning på 1754 - 1693.
Serie två blev lite mer "normal", Kim tog täten med 227 och övriga laget hängde på. Även om Nova fortfarande spelade bra så var det inte riktigt samma ursinne som i första serien. Vendelsö bröt tillbaka matchen och serien slutade 2 - 3 och slagningen var nu väldigt jämn, 1616 - 1624.
Inför tredje serien var det nu helt jämt och matchen stod och vägde. Vendelsö såg en chans att ta kommandot och ökade tempot rejält. Nirre hade en riktigt bra dag och slog till med en 245 serie och tillsammans med Larsas 238 serie så var det aldrig på tal om att inte vinna sitt bord, Emil(235) och Tobbe(234) följde med och tog sitt bord trots att motståndet var tuffare. Anders och Freddie hade mer modesta serier men tog sina poäng och totalt slutade serien 1 - 4 till Vendeslö efter en slagning på 1598 - 1710.
Inför sista serien hade Vendelsö övertaget och behövde ta två poäng för att säkra segern.
Så blev det också, Kim (257) tog tillsammans med Grane(205) ett rejält grepp om sitt bord och säkrade en poäng med 100 pinnar tillgodo. Nirre och Larsa ordnade den andra poängen, dock med något mindre marginal (9 pinnar).
Matchen slutade med 9 - 11 efter en slagning på 6579 - 6596 och segern var ett faktum.
Nästa helg möter A-laget Djurgården hemma i Tyresö.
Träning | 27 feb, 19:15 |
Bokaj 76 (hemma) | 1 mar, 14:00 |
Sundbybergs IK F1 (borta) | 1 mar, 14:10 |
BK Raa (borta) | 1 mar, 16:00 |
BK Rudbeck B (hemma) | 2 mar, 10:00 |
Fredriksson ska vara hemma och ta hand om sig själv!!! Finns andra som kan/vill spela!
RapporteraRapportera
Håller med mange är man sjuk ska man inte spela o smitta andra!
RapporteraRapportera
vad fan e problemet ingen feber hostan borta o snuvan med
RapporteraRapportera
Fredriksson lovade dyrt & heligt att han kan spela… HADE ALDRIG TAGIT UT HONOM ANNARS.
RapporteraRapportera