Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västboås GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västboås GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Långfredag, varmt väder, hemmapremiär och mycket folk på Ryavallen. Det var förutsättningarna när Ås tog emot Råslätt i den andra omgången av division 4. Råslätt som förlorade deras första match i serien mot Gnosjö med 0-3.
Laget såg ut enligt följande:
Enet Jonte Hammarstig
Åqvist Nicke Anton
Mackan Alfons Dennis (K) Baselt
Elias
Avbytare: Penland, Janne, Elis, Ahlén, Abdou, Zoran
Matchen:
Den första halvleken började i ett väldigt lugnt tempo. En kort stund efter avspark blev det gåfotboll när Ås backade hem med försvaret och Råslätt visste inte vad de skulle göra, när de inte blev pressade. En sekvens som speglar den första halvleken bra. Råslätt som hade kontroll över bollen och matchen med ett Ås som backade hem och försökte ligga rätt i försvaret. Råslätt skapade trotsallt inga superlägen i halvleken. Ås själva stack upp några få gånger via kontringar. Närmast mål var det efter en kontring när Enet och Jonte gjorde förarbetet och Åke fick avsluta. Men skottet kunde dock lätt räddas av Råslätts målvakt.
Paus
I den andra halvleken började Ås bättre och klev upp högre. Men ju mer halvleken gick desto mer kontroll tog återigen Råslätt över matchen. Råslätts passningsspel gjorde så att Ås var tvungna att jaga mycket boll och blev även tröttare ju längre matchen gick. Och i den 62:a minuten får Råslätt en straff efter en situation i straffområdet där Elias skjuter iväg bollen men träffar även enRåslättspelare. Straffen förvaltar dem kliniskt, 0-1. Efter målet var Ås tvungna att börja anfalla och flytta fram fler spelare högre upp på planen. Vilket Råslätt tog vara på efter 80 minuters spel. Då gjorde dem 0-2 efter en kontring ifrån halva plan, där de fick ta avslutet lite väl lätt. Två minuter senare avgjorde Råslätt definitivt matchen. Det var en 4 mot 6 omställning där Ås såg ut att ha kontrollen över situationen. Men med ett inlägg till en omarkerad spelare i mitten av straffområdet, som bara stöter in bollen i mål, kunde Råslätt fastställa slutresultatet 0-3.
Ås kom ut med lite väl mycket respekt till motståndet idag och Råslätt vann klart rättvist. Nästa match blir fredagen den 25:e borta mot Smålandsstenar. Där hoppas vi på få se säsongens första mål och tre poängare. Dessutom stort tack till alla som tog sig till Ryavallen idag och speciellt till ”Ausa-nissarna” som sjöng hela matchen.
Byten:
62’ Enet, Hammarstig ut, Elis, Ahlén in
73’ Nicke ut, Abdou in
76’ Baselt ut, Janne in
81’ Jonte ut, Hammarstig in
Agges hattar:
3 hattar – Alfons
2 hattar – Dennis
1 hatt – Baselt
Skeppshults BK (9-m) (hemma) | 4 maj, 17:00 |
Träning | 5 maj, 18:00 |
Träning | 7 maj, 18:00 |
Norrahammars IK (borta) | 9 maj, 19:00 |
Skillingaryds IS (borta) | 11 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera