Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västboås GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västboås GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Äntligen var det dags för årets första match! Efter hård fys, löpning, spinning och ännu mer fys så skulle vi äntligen kunna få gå ut och lira lite boll!
Laget såg ut följande:
Elias Gunnarsson
David Baselt
Markus Nyström
Lucas Eriksson
Pontus Åqvist
Dennis Andersson
Linus Hammarstig
Jonatan Eriksson
Gustav Olsson
Zoran Sredojevic
Alfons Andersson
Avbytare:
Linus Penland
Anton Sveningsson
Abdou Darboe
Filip Albertsson
Elis Aronsson
Willam Hellsten
Hugo Nilsson
Hugo Johansson
Vi börjar matchen starkt med att vi sätter hög press och trycker bak AIF otroligt mycket och lyckas vinna bollen högt. Bollen kommer tillslut till våran Gurra som trycker in bollen i mål och vi tar ledningen efter bara några minuter!
Men AIF lägger sig inte, och efter bara några minuter kommer bollen igenom vårat förvar och en Aif-spelare försöker springa runt Elias men då drar Elias ner honom och AIF får straff. Aif tar sin chans och sätter den och det står 1-1 efter bara några minuter.
Efter några minuter så har våran capitano Jonte fått nog och drar ett skott som lyckas hamna hos Gurra som trycker in 2-1 målet.
Sedan rinner det in både ett 3-1 mål från Mackan och sedan efter det så lyckas vi få straff där Zoran trycker in den till 4-1.
I slutminuterna av den första halvleken så gör AIF ett inlägg där bollen studsar fel och AIF kan bara passa in bollen i öppen kasse. 4-2
Domaren blåser av första halvleken och jag har nog aldrig sett alla våra elva spelare springa så snabbt till avbytarbänken för att kunna få på sig en jacka och lite varm saft i sig. I andra halvlek så byter vi in alla som fick börja på bänken så dom får komma in istället.
Vi börjar den andra halvleken okej. Det är en otroligt svårspelad plan där en liten svag passning bara sticker iväg. Tiden rullar på och kylan tar på oss men när domaren blåser av matchen så står vi som segrare med 7-2. Där våran Abdou står för två av målen och Elis för ett.
Jag skulle vilja avsluta med att tacka de få som var och kollade i den kalla kylan och även tacka AIF för en bra första match för det här året!
Hoppas vi ses lördag den 22:e på Bollagården i Forsheda där vi kommer möta Waggeryds IK som spelar i divison 3.
Träning | 24 feb, 19:30 |
Hyltebruks IF (D5H) (borta) | 26 feb, 19:30 |
Träning | 27 feb, 17:00 |
Ljungby IF (3) (borta) | 1 mar, 12:00 |
Träning | 3 mar, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera