Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vapnö IF P/F 15/16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vapnö IF P/F 15/16.
P/F 15/16
Följ oss för uppdateringar
Hej
Under gårdagens träning informerade vi de föräldrar som var på plats att vi tränare önskar lite extra hjälp av er föräldrar. Vi tränare har pratat om att det hade varit kul att hitta på aktiviteter eller köpa in något till våra killar under säsongen, föreningen har lite pengar, men vi tillsammans kanske kan få in mer på olika sätt. Vi hoppas det finns intresse hos några av er föräldrar att dra igång någon form av försäljning som kan inbringa lite pengar till vår egen lagkassa. Det kan handla om att sälja kyckling, kryddor, underkläder, lotter eller stå i kiosken när vi har poolspel på Vapnö IP, vi är säkra på att ni har massa andra alternativ. Meddela någon av oss om intresse finns eller ta kontakt med varandra för vidare diskussioner.
Vi nämnde även att vi önskar lite hjälp på träningarna när killarna behöver hjälp med toabesök, knyta skor, fylla på vattenflaska eller behöver tröstas. Vi vill gärna att någon ta den rollen och är med på samlingen för att visa vem de kan vända sig till gällande ovanstående problem. Kanske att man kan ha en väst på sig för att synliggöra det ytterligare. Vi vill under träning kunna fokusera på de övningar vi lär ut och inte behöva lämna de andra som är i träning. Vi kommer göra det vi kan för att trösta och hjälpa killarna som vi gjort tidigare, men ibland kan vi behöva lite extra hjälp och det är bra att killarna kan få det av någon mer än oss.
Vi ses på träningen ikväll, samling k.18.45 i omklädningsrummet i Kombihallen. Vi är klara 20.00, inget avslut i omklädningsrummet.
/Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera