Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Ungdom Utvecklingslag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad Fotboll Ungdom Utvecklingslag.
Utvecklingslag
Följ oss för uppdateringar
Påskharen står för dörren och U-laget spelar sin tredje match på långfredagen mot Viken IF hemma på Klasmossen med avspark 13.00. Efter två raka segrar mot nykomlingar ställs vi nu mot en nykomling från förra säsongen. Viken gjorde en stark återkomstsäsong i division 3 och slutade i mitten av tabellen med 9 segrar, 5 oavgjorda och 8 förluster. En som bidrog stort till den placeringen var David Johannesson som med sina 20 mål stod för hälften av Vikens mål. David spelar i år i Säffle, vilket är ett stort avbräck för Viken. Det krävs att t ex Emil Eldh, som senaste åren gjort runt 8 mål i serien växlar upp och bidrar med dubbel målskörd. Han har antagit utmaningen och står redan på 3 gjorda mål.
Viken kommer från en holmgång i lokalderbyt mot Säffle SK. Frågan är om krutröken lagt sig än på Mossängens IP. Det var en match med derbykaraktär, mycket känslor och mer kamp än finlir. 13:e minuten blev en olycksminut för Viken, när förra årets lagkamrat David J gjorde 0–1. Sen jagade Viken kvittering och en poäng. Att det var en kamp syns om inte annat i matchprotokollet. Under ordinarie tid drar Säffle på sig två gula kort och ett rött. Viken vinner den matchen med 6 gula och ett rött. På övertid gör sedan Säffle två mål och stänger matchen. Och jodå, det blir ett gult och ett rött kort för Säffle och två gula kort till Viken varav det ena innebär utvisning på de 7 övertidsminuterna.
En tuff 0–3 förlust för Viken, som även innebär att de tappar de båda startspelarna Hassan Aldousari och Egzon Binaku. Den sistnämnde är på papperet, med sina 10 säsonger i allsvenskan och superettan ett stort avbräck. Men Viken står inte och faller med dem utan kommer med ett gäng revanschsugna spelare till Karlstad. För U-laget gäller det att bjuda upp till kamp och inte fuska i det defensiva spelet. Positivt är att fler av de sjuka och skadade spelarna nu är i träning igen och konkurrensen ökar kring start- och trupplatserna.
Om vi tar en titt på tabellen och fortsätter att spekulera så ser vi att fyra lag fortsatt är obesegrade. Att Säffle och Forshaga är två av dem är föga överraskande. Vi är glada över att hänga på toppduon tillsammans med nykomlingen Trollhättans FK. Trollhättan har mött samma lag som oss och har med ett snyggt bolltrillande gjort hela 10 mål vilket är flest i serien. Forshaga skuggar med 9 gjorda mål med de tilltänkta målskyttarna Bengtsson, Nielsen och Kåhed, som levererar med 3+3+2 mål. Det görs mycket mål i de två första omgångarna, hela 50 mål på 12 matcher ger i snitt 4 mål per match. I förra omgången tog Götene sin första seger genom 1-0 mot Vara SK. Det som sticker ut i den matchen är att Vara drar på sig 5 gula och ett rött kort. Seriens negativa överraskning så här långt är Gauthiod med 1 poäng. Mellerud, Grums och Torsby står på noll poäng och framförallt de två sistnämnda behöver gnugga försvarsspel. Att släppa in 5 mål per match håller inte. På pluskontot för Torsby är att William Fernström fått fart på målskyttet med sina tre mål i helgen.
Om vi tittar bortanför vår match så hittar vi följande intressanta matcher att följa under påskhelgen. Först och främst får Forshaga ta sig ner till Grästorp på långfredagen och mäta sig med Gauthiod, som vill uppåt i serien. Sen blir det spännande att se om Trollhättans FK kan fortsätta segerraden mot Syrianska FK Lidköping på påskdagen.
Inled påsken med ett besök på Klasmossen och stötta utvecklingslaget. Har vi tur så klarar vi oss undan regn, men ta med regnjacka och paraply för säkerhets skull. Med utlovade 13 grader ska ni inte behöva frysa och förhoppningsvis ska spelet värma. På bilden ser ni skytteligaledaren efter sina fyra mål i den inledande matchen.
Forshaga IF (borta) | 26 apr, 13:00 |
Götene IF (hemma) | 1 maj, 13:00 |
Vara SK (hemma) | 11 maj, 13:00 |
IK Gauthiod (borta) | 17 maj, 14:00 |
Trollhättans FK (hemma) | 25 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera