Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
[NYFÖRVÄRV] En säsong är nyss avslutad och vi kan blicka fram mot en ny. Och vad är bättre som uppladdning än ett starkt tillskott till vår A trupp?
Den offensive kreatören Robin Book återvänder till Utsikten. 31 åringen kommer närmast från Jönköpings Södra och har skrivit under ett kontrakt som sträcker sig över två år - till och med säsongen 2025.
”Det känns väldigt kul att komma tillbaka till Utsikten igen. Klubben har verkligen tagit stora kliv på sistone så det känns väldigt spännande att vara med på den resan framöver. Jag har spelat under Bosko tidigare och vet att hans spelsätt passar mig” säger Robin.
Utsiktens sportchef Ingemar Lundin säger så här om klubbens första nyförvärv inför 2024;
”Vi är väldigt glada över att ha Robin Book tillbaka hos oss. Han har varit här tidigare och känner klubben och många av våra spelare. Så vi vet alla vad han går för vilket han också visat på högsta nivå år efter år”.
ROBIN BOOK anslöt till Kiken inför 2017 och stod för 20 mål under två framgångsrika säsonger i Ettan Södra. Det gav eko och ett par allsvenska säsonger och spel för Varbergs BoIS och Örebro SK innan han skrev på för Jönköpings Södra till 2021.
Totalt så blev det tio mål i högsta serien för ÖSK och Varberg under två säsonger och 21 mål i Superettan under åren i Jönköping.
Robin Book ansluter till Utsiktens trupp när den samlas i början av januari för att starta upp säsongen 2024.
12 feb | Presentation nyförvärv Akademin |
11 feb | Årsmöte 11 mars 17:30 |
5 feb | Bli medlem i CLUB 1935 |