Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tillberga IK Handboll Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tillberga IK Handboll Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
SERIESEGER!🏆
Vi är en riktig skral och krigsskadad trupp som trotsar sina skadade kroppar och bakfyllor och tar oss upp till Borlänge och möter Borlänges juniorer. Det är mycket vi saknar i matchen så som en full matchtrupp, en axel, en tumme, en framsida, en ungdomlig kropp, nån lunga mm. Men det vi inte saknar är konsten att vinna.
Likt Strands borta så kör vi på tidigare inslagen väg där gå-handboll är vår väg att gå. Man får spela på och med det man har så att säga. Bakåt gör vi ett riktigt stabilt jobb tillsammans med Nicke i målet. Vi släpper enbart in 4 mål efter dryga 20 minuter in i matchen. Framåt gör vi inget spektakulärt egentligen utan 11 mål, men så länge man bara släpper i 4 så är ju det skitsamma.
Vi åker på två utvisningar sista 4 i första halvlek vilket gör att Borlänge kan putsa till siffrorna lite och vi går till välbehövlig pausvila med 7-13 i vår favör.
Borlänge startar andra halvlek med offensivt försvar, 5-1 snubb på 3-2-1 vilket stressar upp oss lite. Vi gör andra halvlekens första mål men tappar sedan in 3 raka och släpper in Borlänge i matchen till 10-14. Vi lyckas sedan lösa deras försvar men slarvar lite vilket gör att vi får några kontringar i röven.
Vi delar sedan på målen i drygt 6 minuter innan vi gör ett ryck till 14-22 och här någonstans känns det som att tåget gick. Detta mycket tack vare Markus slit i försvar, Erics pricksäkerhet från kanten och Zackes och Salas fina prestationer på 9m. Nicke i mål var ju inte dålig heller men sånt vet ni redan.
Matchen avslutas med att Erkers får kontra in en balja à la basket style med 2 gipsad fingrar och sätter där pricken över i:et när alla får hamna i målprotokollet.
Stor eloge till alla i laget som krigade på trots motgångarna inför matchen. Det blev inget storlaget firande under gårdagen, dels på grund av brist av energi, samt att enbart 1/3 av truppen var på plats men framförallt eftersom vi har kvalmatch i Svenska Cupen på onsdag!
Men var inte oroliga, vi kommer fira!
Matchens dubbelnugge🏆
Gick till Sala som var i makalös form igår, målbäst med 7 kassar också. Som tidigare nämnt så ska vi även lyfta på hatten för Zackes, mackans och Nickes insatser!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera