Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvalls IBF F15-16 Haga
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvalls IBF F15-16 Haga.
F15-16 Haga
Följ oss för uppdateringar
Sammandrag division 8, lördag 22/2
PLATS: Skönsbergs Sporthall
Vi är arrangörer för sammandraget som hålls i Skönsbergs sporthall lördag 22/2, matcher spelas mellan 08:40-18.55 och det är uppdelat i tre spelomgångar. Vi har 3 lag som spelar första omgången, 1 lag som spelar andra och 1 lag som spelar sista. Ni kommer att ha arbetsuppgifter under det pass då ert barn spelar. Alla lagen spelar 4 matcher var. Det är totalt 31 lag, både flickor och pojkar. Det blir en lång dag men bra möjlighet att fylla på lagkassan. OBS! Om spelaren blir sjuk måste en förälder ändå utföra sin tilldelade uppgift.
Nedan har vi fördelat arbetsuppgifter för dagen, beskrivning av arbetsuppgifter finns längre ner. Om ni inte kan så ansvarar ni själva att byta med annan förälder, det är viktigt att alla hjälps åt för att dagen ska bli bra. Fika/toast samt dryck lämnas in i kiosken senast 08:15 för de tre lag som spelar första omgången. För det lag som spelar andra omgången lämnas det till kiosken 11:45 och för det lag som spelar sista omgången kan man lämna till Johan B under nästa veckas träning. Det är inte alla som fått en arbetsuppgift på plats men ni kan ju stämma av om någon vill bli avbytt.
Ta med till kiosk
Toaströr med smör, ost och skinka + 12 cola/pepsi: Vera Holmén, Alice T, Alicia L, Alva D
Toaströr med smör, ost och skinka + 12 fanta/trocadero: Fahti H, Isabelle N, Lotta G
Toaströr med smör och ost + 12 loka: Majken L + Matilda N
Hembakat i långpanna + 12 festis: Rut B, Saga B, Saga Ö, Stella W
Pass 1
Kiosktjänst: 08:15 – 12.00 Holly A + Holly T + ta med 1 paket kaffe/barn
Matchvärd: 08:15-12:00 Selma D + Alva H + ta med 1 paket kaffe/barn
Sekretariat: 08:15-12:00 Greta L + Linnea C + ta med 2 l laktosfri mjölk/barn
Pass 2
Kiosktjänst: 11:45-15:45 Gry N + Tuva-Li B+ ta med 12 läsk/barn
Matchvärd: 11:45-15:45 Tränare
Sekretariat: 11:45-15:45 Vera S + Vera Hallin + ta med 12 festis/barn
Pass 3
Kiosktjänst: 15:30-19:30 Tove S+ Nellie O+ lämna 12 Corny alt. 12 st Haribopåse till tränare under veckan
Matchvärd: 15:30-19:00 Tränare
Sekretariat: 15:30-19:00 Li A+ Vera L + lämna 12 Corny alt. 12 st Haribopåse till tränare under veckan
Matchvärd
En värd finns på plats i foajén och hälsar motståndare och domare välkommen. Visar vart omklädningsrummen ligger (utifall de vill använda dem). Matchvärden ansvarar för att det vid passets slut ser ok ut i alla omklädningsrum. Den andra värden finns på plats vid matcherna och håller allmän koll, är ”boll-Kalle” och ser till att publiken håller god ton. Ni kommer tilldelas en ”matchvärdspåse” när ni kommer innehållande väst.
Sarg
Sarg ska byggas upp innan första match naturligtvis så kom i tid, 08:00. Ställ fram målburarna. Där hjälps samtliga spelares föräldrar till pass 1 som inte har uppgift enligt ovan åt.
Sargen rivs av samtliga föräldrar till spelare pass 3 efter sista match som är klar 18:55
Kiosken
Försäljning av toast, korv, fika, Festis, läsk och kaffe. Endast swishbetalning. QR-kod kommer finnas. Se till att plocka fram allt i början av dagen och städa ihop i slutet av dagen. Kaffebryggare och toastjärn finns.
Sekretariat
Ha koll på matchtid och trycka på klockan för ”tutbyte/signal” vid 90 sekunder.
Matchtiden är 1x15min rullande tid. Det kommer vara två matcher i gång samtidigt. Ropa ut i mikrofonen vilka lag som spelar nästa match.
Alla föräldrar
Ser till att plocka undan skräp och pant under dagen. Vaktmästare forslar bort sopsäckar så det behöver inte vi göra.
Vid frågor hör av er till Anna eller Moa
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera