Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvall City IBC P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvall City IBC P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Här kommer lite information kring cupen i Västerås, både som vi skrivit ihop och länkar från cupens sajt. Det brukar funka sisådär med länkniningar när man öppnar nyheter från laget.se i mobila enheter, men kopiera och klistra in i webbläsaren så ska det funka.
Lagen
Lagen är uttagna utifrån att vi vill ha jämna lag, med genomtänkta femmor som kan ha roligt tillsammans! Under den kommande veckan kommer Lag svart och Lag vit köra träningsmatcher mot olika lag och få möjlighet att spela in sig med varandra.
Lag vit
Torkel (MV)
Olle M
Vincent
Axel
Elliot
Mille
Oscar
Filip
Nils T
Vilgot
Theo
Lag svart
Ebbe (MV)
Sixten
Erik
Sigge
Max
Arvid
Ludvig
Elton
Algot
Nils S
Harry S
Transport till Västerås
Det kommer gå flera bilar till Västerås. Kontakta någon av tränarna om det behövs hjälp med samåkning. Utgå gärna från att samåka med någon som spelar i samma lag, i och med att det kan bli olika tider för hemåkning.
Ankomst till Västerås
När ni kommer till Västerås åker respektive lag direkt till den hall där de ska spela sin första match. Samling 90 minuter innan första matchen.
Tränarna kommer hämta ut alla killars deltagarkort, incheckningen sker på ABB Syd (bandyhallen). Deltagarkorten behövs för att få tillgång till måltiderna.
Matchtider
Tid och plats för matcherna ser ni på cupens spelschema:
Lag svart: https://malarenergicup.vib.se/2025/result/team/61141213
Lag vit: https://malarenergicup.vib.se/2025/result/team/61141217
Lagen kommer spela en match på fredag kväll, två på lördagen och sen minst en på söndagen.
Boende
Vi kommer bo på Vallbyskolan. Vi kommer åka till boendet först efter matchen på fredag kväll. Föräldrar kan följa med dit för att lämna packning, men sen får ni hitta på något annat :) Toppen om någon kan ta en ”före-bild” på klassrummet så att det är enkelt att återställa sen.
Det finns ordningsregler att förhålla sig till, tränarna kommer ta upp dessa med killarna. Som vanligt ser vi till att hålla det rent och snyggt omkring oss!
För att förenkla städningen så råder det chips-och popcornförbud i klassrummet/sovsalen. Godis är okej, men prata med era barn om att köpa rimliga mängder.
Måltider
Alla måltider serveras på Pettersbergskolan. Spelare och tränare tar sig tillsammans till måltiderna (precis som till matcherna).
Meny
Fredag kväll: Köttbullar med gräddsås & potatis, salladsbuffé
Lördag lunch: Köttfärssås med spagetti, salladsbuffé
Lördag middag: Kyckling med klyftpotatis och vitlöksdressing alt tzatziki, salladsbuffé
Söndag lunch: Carbonara med pasta, salladsbuffé
Till alla måltider serveras mjölk, knäckebröd och margarin, kaffe och the.
Frukost lördag samt söndag:
Havregrynsgröt, äppelmos, filmjölk/yoghurt med flingor, Hårt bröd och mjukt bröd 2 sorter, 2 sorters pålägg med grönsak, choklad kaffe/the
Transporter
Vi kommer spela i minst 4 olika hallar, vilket kommer innebära en hel del transporter. Det är viktigt att killarna håller reda på vem av tränarna de åker med till och från matcherna och att vi är samlade innan matcherna.
Om något skulle inträffa för någon så att man behöver avvika så vill vi att ni är på plats 40 minuter innan match på den hall där matchen ska spelas (förutom första matchen på fredagen, så 90 minuter gäller).
Har ni packning som ska levereras till skolan får ni gärna komma med den efter matcherna på fredagen, men killarna åker med resp. tränare till boendet. Killarna packar själva upp sin packning och ställer i ordning sin sovplats.
Det är väldigt viktigt att både barn och föräldrar håller sig till det som är bestämt och att det inte blir några byten mellan bilarna.
Omklädningsrum
Killarna behöver ha med handduk och ombyte i matchväskan så att de kan duscha efter match.
Mellanmål
Se till att grabbarna har med sig något att stoppa i sig mellan och efter matcherna. Regeln är att de bör äta minst en banan och en drickyoghurt (eller liknande) direkt efter varje match för bästa återhämtning.
Städning
På söndagen kommer killarna få städa ihop sina grejer innan frukost, därefter ska klassrummet städas ut innan de sista matcherna. Här vill vi gärna ha hjälp av er föräldrar som är med till Västerås att städa ur, återställa möblering och ev ta med grejer som är kvar. Tränarna bestämmer en tid då ni är välkomna (utifrån frukosttid och matchstarter) :)
Senast kl. 12 ska det vara städat och klart.
Streaming
För föräldrar (eller andra supportrar) som inte följer med finns det möjlighet att streama matcherna. Läs mer på mälarenergis webbsida: https://malarenergicup.vib.se/start
Packningstips
Liggunderlag/uppblåsbar madrass
Sovsäck och kudde
Ombyte från matchkläder
Överdragskläder att ha mellan matcherna
Handduk
Pyjamas
Lite lördagsgodis om man vill
Tandborste, tandkräm
Telefon, laddare
Skarvsladd/grendosa
Matchkläder: Matchtröja och träningströja, svarta shorts och strumpor.
Klubba, glasögon och skor.
Märk gärna dina barns kläder
Har du frågor, hör av dig!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera