Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
Lördagsmatch och dubbelarrangemang väntar i Idrottshallen!
Det är inte många hemmamatcher kvar för damerna så vi måste passa på att njuta av handbollen i Idrottshallen. Både Strands damer och herrar möter tabelljumbon i respektive serie, men det är också 60 minuters handboll som ska spelas innan man vet vem som tar hem två poäng. Det gäller för båda lagen att vara med från start och visa sig från sin bästa sida hela matchen! Nu går vi för 4 poäng
14:00 Strands IF damer - Spånga HK
16:00 Strands IF herrar - Avesta Brovallen HF
Intervju med Felicia Nordin
Förlust mot Huddinge senast! Tankar om den?
Så surt om jag ska vara ärlig, första halvlek är vi inte alls det lag vi är, mycket mentala spärrar. Till andra halvlek släpper det och vi spelar lika (16-16) vilket bevisar att vi kan mötas med topplaget. Får ta med oss de prestationerna till de resterande matcherna!
Nu har det gått mer än en halv säsong i din nya klubbadress. Hur har det varit att gått från spel i division 2 till division 1?
Det har ändå gått bra! Det är ett annat tempo och krävs att man är alert hela tiden. Det har gjort så jag utvecklats en hel del, däremot finns det mer av mig att ge. Det är verkligen en lärorik och rolig möjlighet som jag är tacksam för att uppleva!
Vad tycker du om din och lagets prestation såhär långt?
Tycker laget har gjort det bra! Alla spelare är verkligen så duktiga och besitter såna kvaliteter men vi som lag kan mer, vi har tendenser att ha svårt att stänga jämna matcher utan vi faller på oss själva tillslut. Personligen är jag inte helt nöjd över min insats, hade gärna producerat mer framåt. Jag känner att jag inte fått ut av hela mig än, det finns mycket kvar och önskar det släpper så man kan bara köra!
Dina styrkor på handbollsplanen?
Jag skulle säga jag är snabb och har bra upphopp, jag är någon som aldrig ger upp och kommer alltid stötta laget framåt.
Vad gör du när du inte pendlar fram o tillbaka till Hudik?
Förmodligen en annan sort av träning! Jag är även arbetslös så det blir en hel del tid spenderat med mina hundar och min kille.
Felicia svarar
Motto i livet: Jag förlorar aldrig, antingen vinner jag eller så lär jag mig!
Favoritmat: Halloumipasta
Förebild: Jenny Carlsson/Nora Mörk
Favoritfärg: Blå
Detta visste ni inte om mig: Hatar kolsyra
Bästa filmen: Pirates of the Caribbean filmerna går alltid hem
Jag är rädd för: Höjder
Senaste boken du läste: Mentalträning för alla
Det vill jag bli när jag blir stor: Något där man hjälper andra!
Spånga hemma på lördag! Vad krävs av er för att ta två poäng?
Det är dags att bara släppa på alla bromsar och köra 110%, vi ska springa och köra vårt spel så kommer två stabila poäng att lösas.
Avkast: 14:00 Idrottshallen Hudiksvall
Matchen sänds på Handbollplay: Strands IF - Spånga HK
Matchens företag: Hälsinglands Sparbank
Köp 50/50 lotter här -> 50/50-lotter till lördagens dubbelarrangemang
Entré vuxen 100:- / pensionär 50:-, gratis för alla ungdomar upp till 18 år
VÄLKOMNA
Träning | 10 feb, 19:15 |
Träning | 11 feb, 18:30 |
Träning | 12 feb, 16:45 |
Träning | 13 feb, 18:15 |
Kungsängens SK (borta) | 15 feb, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera