Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Storvreta IK (Fotboll)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Storvreta IK (Fotboll).
FOTBOLLSSEKTIONEN
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Vi tillhör en av de föreningar som vid en enkät i höstas svarade med att vi vill ha stöd med domarutveckling hos oss.
Vi som förening har hand om våra egna domare som dömer fem mot fem och sju mot sju. Det är våra egna aktiva i fotboll som har möjlighet att utbilda sig till detta varje år. Dels är det en chans för ungdomar att få sitt första "sommarjobb" och tjäna egna pengar, men också särskilt viktigt för ens egna spelförståelse och utveckling.
Vi har efterfrågat en resurs som kan vara "domarnas mentor" och nu har Upplands FF tagit fram en roll för detta. Rollen heter domarutvecklare, och personen får utbildning genom Upplands FF samt vi som förening får ett bidrag för att tillsätta en sådan roll och utveckla vår domarverksamhet.
Främsta uppgiften är att ge stöd och vägledning till våra domare. Att ha den rollen i föreningen leder till att vi på sikt kan rekrytera, utveckla och behålla våra domare men även kunna leverera domare till nästa steg, att döma nio mot nio samt elva mot elva.
Personen som har blivit erbjuden rollen som domarutvecklare heter Jack Bryne och är själv aktiv fotbollsspelare i vårt herr- och herrjuniorlag. Varmt välkommen Jack! Jack kommer starta sin utbildning den 28 april men kommer troligen börja sin coachning av domare innan dess.
Hos oss kommer Jack i första hand arbeta med:
* ansvara för att samla in vilka som ska gå utbildning under våren (redan gjort så aktuellt säsong 2)
* ansvara för att finnas på plats vid sammandrag som föreningen genomför eller vid sju mot sju-match för att stötta våra egna domare. Alla domare kommer få coachning minst en gång.
* Under säsong och efter säsong genomförs träffar med föreningens alla domarna så de kan utbyta erfarenheter och hjälpa varandra. Skapa ”domarlaget” tillsammans.
* se till och välja ut vilka domare som är redo att ta steget vidare till nio mot nio efter säsongen.
* utbilda våra fotbollsledare i hur de kan stötta våra domare
Vi ser detta som en väldigt stor möjlighet att göra något bra för våra domare.
Håll utkik på planen, ifall ni ser Jack med jacka där det står "Domarutvecklare" så ta gärna ta kontakt och diskutera vad vi kan göra mer.
Med vänlig hälsning
Storvreta IK/ Charlotte Thorstensson
Föreningskonsulent
tel. 018-36 64 11 (se telefontider på hemsidan)
E-post: storvreta-ik@telia.com
P-14 Träning | 11 apr, 16:30 |
P-11 Träning | 11 apr, 17:00 |
P-13 Träning | 11 apr, 18:00 |
P-10 Träning | 11 apr, 19:15 |
Damjuniorer IK Sirius FK (borta) | 11 apr, 19:15 |
Jättebra att ha någon som tar hand om och stöttar domarna
RapporteraRapportera