Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sollefteå GIF FF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sollefteå GIF FF.
Sollefteå GIF FF
Följ oss för uppdateringar
Idag 10/3 har Sollefteå GIF FF haft årsmöte och summerat 2024.
Sportsligt blev inte året det vi önskade på seniornivå, men tillväxten under ifrån visar på stora kullar och många duktiga spelare som får sin skolning av fantastiska ledare som ger bra utbildning. Framtiden ser ljus ut.
Vi tar med oss många positiva saker från 2024.
Giffarna startade under året upp två nya grenar med Parafotboll och Gåfotboll. Detta är ett naturligt steg i vår vision att vara en förening för alla under hela livet. Vi har i samarbete med näringsliv, kommun och blåljus aktivt jobbat med att vara en friskfaktor för att hjälpa pojkar till ett hälsosamt liv utan kriminalitet och utanförskap. Ett stort steg i detta var att plocka bort träningsavgifterna.
Vidare vill de blå-vita välkomna ett meriterande nyförvärv till vår styrelse.
Vi är stolta att presentera Robin Grandin som vår nya ordförande för kommande verksamhetsår.
35-årige Robin gjorde som många storstadsbor, såg vinningen med närhet och småskalighet och flyttade vid årsskiftet upp med familjen till Sollefteå från huvudstaden.
Att Robin också är pappa till 3 blivande Giffare är ytterligare en bonus.
Robin är uppväxt i Brålanda, Dalsland och spelade själv fotboll i sin ungdom. Fotbollskarriären valde han dock tidigt att lägga på hyllan och fokuserade istället sin energi på att utbilda sig och verka inom idrotten utanför planen. Via studier inom Sports Management så har han varit yrkesverksam som klubbchef hos Tyresö FF och Katrineholm Bandy, samt ordförande under pandemisäsongen 2020/2021 i elitserielaget IK Tellus. Vid sidan av idrotten har Robin en bakgrund som säljare och försäljningschef inom ett antal bolag i näringslivet.
-Jag kände tidigt att jag ville engagera mig och bidra till bygden med mina kunskaper och erfarenheter när familjen väl landat i vår nya hemstad. Jag har fått en väldigt positiv bild av Sollefteå som stad och Sollefteå GIF som förening under min inledande tid i staden. Sollefteå GIF är en förening med oerhörd potential och jag hoppas kunna bidra med min kunskap och erfarenhet till att föreningen utvecklas säger Robin Grandin.
Vi är oerhört glada att Robin har tackat ja till att engagera sig i föreningen och hälsar honom och familjen varmt välkomna till Sollefteå och Sollefteå GIF!
I samband med att Robin väljs in som ny ordförande så vill Sollefteå GIF FF tacka avgående ordförande Anders Qvist för det oerhörda engagemang han haft i föreningen i rollen som ordförande under de senaste 13 åren. Anders kommer fortsatt vara aktiv i föreningen, men i annan roll.
Vid årsmötet delade Giffarna även ut GN stipendiet som delas ut till ideella personer i vår förening som uppmärksammas lite extra för sitt engagemang och ypperliga arbete för föreningen. Årets stipendiater blev Karin Gradin, som saknas på bild, Karin Timnerberg-Safaee, Jeanette Lidbom och Gabriella Basilewski. Stort grattis och tack för ert orubbliga engagemang.
Parafotboll Träning | 12 mar, 16:30 |
P-11 Föräldramöte | 12 mar, 17:30 |
A-laget Träning | 12 mar, 19:00 |
A-laget Träning | 13 mar, 19:00 |
P-11 Träning | 13 mar, 19:30 |
Varmt välkommen Robin, kommer blir dunder!
RapporteraVälförtjänta prisdagar också, 4 power women med hjärtat på rätt ställe!
Rapportera