Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skirö AIK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skirö AIK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Historien upprepade sig i tredje och sista SM-kvartsfinalen... Precis som i första gick matchen till förlängning sedan Skirö AIK kvitterat strax före slutet. Och precis som då vann Uppsala BoIS till slut på straffar.
Tränaren Niclas Bernström väljer att lyfta fram det positiva.
-Vi ger oss aldrig, det bevisade vi i dag igen när Amanda (Ramborgh) fick in den där kvitteringen och tog oss till förlängning, säger han.
I övrigt konstaterar han att spelet i dag - liksom i övriga kvartsfinaler - inte fungerat precis som det var tänkt.
-Uppsala är ett bra lag. Men så får jag nog ändå säga att det märks i vårt lag att vi dragits med ganska mycket skador den här vintern.
Dagens kvartsfinal blev ytterst målsnål. Uppsala tog ledningen i 65:e minuten och Amanda Ramborgh fixade kvitteringen när klockan stod på 92.15. Sedan följer två förlängningshalvlekar på 10 minuter och till slut straffläggning. Oliwia Lindell knep de två första Uppsalastraffarna men fick se nästa två passera förbi sig. Och då var matchen avgjord eftersom Skirös straffskyttar inte lyckats göra något mål.
Matchen var som helhet mycket jämn, precis som de två tidigare kvartsfinalerna. Men i alla tre har Uppsala haft lite mer tyngd i sitt spel och haft något lättare att komma nära Skirös mål än tvärtom. Hörnstatistiken för dessa tre matcher slutar 39-23 till Uppsala och skottstatistiken 24-18.
Uppsala får nu ta sig an Villa Lidköping i SM-semifinal medan säsongen är över för Skirö AIK. De tre kvartsfinalerna har varit tre matcher av kamp och det är svårt att nämna några spelare framför de andra - utom en: Målvakten Oliwia Lindell har vuxit ut till en jätte i målet och bjöd idag publiken på två svettiga "TV-räddningar" under ordinarie tid och i straffläggningen.
Ledaravslutning | 24 mar, 18:00 |
Årsfest tillsammans med VBK | 5 apr, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera