Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärgårdens SK Team 14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärgårdens SK Team 14.
Team 14
Följ oss för uppdateringar
Säsongens hemmacup har spelats i vår kyliga ishall hemma på Öckerö. Kontrasten mellan den kyliga inomhusmiljön och den varma vårsolen var extra påtaglig när man mellan matcher kunde ta sig ut och lapa sol och känna att den tunga pollensäsongen är riktigt nära förestående. Tur då att spelet och stämningen i hockeygemenskapen värmde de stunder man spenderade inomhus och tittade på hockey.
För ett antal eldsjälar drog dagen igång redan vid 06.00 med att börja koka kaffe till ledare, sätta upp lotterier, förbereda omklädningsrum bland mycket annat.
Laget samlades 07.30 men både William och Loui lyckades missa färjan som var full från Varholmen och dök inte upp förrän 8.00. Oturligt för dem (eller möjligtvis deras pappor) så huserade laget denna dag i A-lagets omklädningsrum där böteslista fanns och den var tydlig med att sen ankomst beivrades med 100 kr.
Första nedsläpp var redan 8.30. Viss förvirring fanns kring spelschema uppstod då det skett en sen förändring jämfört med vad som tidigare kommunicerats. Tillslut stod fyra lag på banan var av två av dessa var SSK och pucken kunde släppas.
Matchtiden var i inbjudan till cupen satt till 15 minuter och efter 15.07 visslade ”Hesa Fredrik”.
FranseBedden som hade ritat upp taktiken för ett av SSK-lagen där han var coach och planerat en riktig push de sista två och en halv minut med utplockad målvakt och tre olika uppspelsvarianter blev otroligt upprörd och lämnade direkt in en officiell protest till tävlingsledningen. Protesten avslogs efter en anmärkningsvärt kort handläggningstid, eventuellt beroende på att samma person som beordrat att blåsa av matchen även bemannade stolen som tävlingsledning men här håller vi oss från att spekulera då denna publikationen går ut på officiella kanaler.
Till kommande matcher så ändrades speltiden till 18 minuter vilket verkar vara uppskattat bland övriga lag inklusive SSK även om Fransebedden gick och muttrade om Pyrrhusseger och korruption under stora delar av dagen.
När det var dags att plocka fram grillarna pekade debuterande cupgeneral Magda på FranseBedden och Björkö-Andreas för att ta sig an detta och de lyckades även få med sig Sveg-Jocke. Och här levererades det utav de tre ASS-coacherna. Vår Store Ledare Kim som gjort 20 säsonger i klubbens styrelse och många fler som aktiv har aldrig sett en sådan leverans av att plocka fram tält och grill tidigare och delade direkt ut medalj till sina undersåtar. Det ryktades om att Henrik Edberg från Torslanda-Tidningen lämnade redaktionen direkt för att komma ut i solen och skriva några rader om insatsen så håll utkik i tidningen inom de närmsta dagarna. Tältet sattes upp på en perfekt yta, grillarnas position i förhållande till bord för att preppa var magnifikt placerat och serveringsbordet ställdes även det perfekt. Otrolig insats rakt igenom och medaljen var minst sagt välförtjänt.
Sen spelades det lite mer hockey mot lite andra västsvenska lag blandat med lite lotterier och kaffe med hembakt.
Till lunch serverades det en utsökt spaghetti och köttfärssås. Enligt Florian hade han själv stått och kokat köttfärssås hela natten som Mihaela sen fick stå och servera till hungriga hockeykillar. Att det var Florian som verkligen kokat såsen blev aldrig riktigt klarlagt men tills något annat sägs utgår vi från att så är fallet.
Polis-Jörgen som också fick sig en tallrik med spagetti och köttfärssås lovade att SSK ledare för team 14 skulle få komma hem till hans trädgård och äta pizza som
ska hålla samma klass som pizzeria Napoli vilket framförallt gjorde Vår Store Ledare Kim väldigt glad.
Med påfylld energi spelades det ytterligare hockey ända fram till 17-tiden och publiken bjöds på både mål, målfiranden, tacklingar, straffar, räddningar, tekningar, tårar, glädje, trötthet och medaljutdelning. Allt som en lyckad hockeycup ska innehålla.
För våra killar i blåa SSK-tröjor så var resultaten (som vi inte räknar) lite blandade under dagen. Några vinster och några förluster men det ska sägas att förlusterna alltid är med uddamålet.
Vi gör ett flertal riktigt vackra hockeymål där vi faktiskt spelar hockey tillsammans.
Olof och Eli gjorde sin första hockeycup och levererade fina insatser liksom även föräldrar som fick vara en del av att arrangera cup med Team14. Olofs mamma Heléne visade med pondus hur ett stort tält ska vikas ihop och bäras tillbaka till sin förvaringsplats. Här såg man tydligt att det fanns rutin från att ha tagit ner tält på Knippla hamnfest under många år.
Ledarfika levererade i vanlig ordning överlägset bäst i Västsverige och under dagen serverades det både kärleksmums, kardemummakaka, tigerkaka och som en sista liten present till hårt kämpande ledare ställdes även Silviakaka fram. Särskilt glad för detta var Peter från Hisingen som uttryckte att dagen blev komplett med en bit Silviakaka i magen.
Stor shoutout till Magda som axlade ansvaret från Mikaela som cupgeneral med den äran. Hög servicenivå, bestämt delegerande av uppgifter överlag en riktigt stark insats.
Nästa enorma shoutout går till lagledare Fanny som inte bara håller koll på Vår Store Ledare utan därutöver ordnar med lotteri, försäljningar och sociala medier bland mycket annat som stöd för att fortsätta se till att SSK Team 14 kan fortsätta vara världens bästa hockeylag.
Till sist ska alla föräldrar till barnen i Team 14 ha ett varmt omnämnande. Stort tack till era insatser ni bidrog med under cupen och likaså under säsongen. Det är en stor glädje att få vara en del av denna klubb och i synnerhet detta lag. Tack!
Träning | 10 apr, 16:00 |
Uddevalla HC (borta) | 13 apr, 08:00 |
Träning | 15 apr, 19:00 |
Träning | 17 apr, 16:00 |
Träning | 22 apr, 19:00 |
En alldeles lysande cup-dag avslutades på bästa sätt med ryggläge i soffan...tackar alla inblandade för strålande insats, det är en fröjd att vara med och arbeta med alla dessa talangfulla människor, både ungdomar, föräldrar och ledare...som vanligt ett alldeles lysande referat som fångar dagen precist och man kan vid läsningen känna att man var med hela tiden, överallt...inte konstigt att man var trött...tack!!!
RapporteraRapportera
Vilket fantastiskt referat från en superkul dag😀
RapporteraRapportera
Grymt bra refererat, en ära att få leda gänget, får ändå säga att vi har en grupp barn som täcker hela spektrat av kvaliteter
RapporteraSkall man se någon förbättring så är det att vi som läser referatet inte har en aning om hur det gick för FranseBedden på en full satt arena någonstans senare på kvällen? Blev prisad som gudarna eller kom tomaterna flygandes?
Rapportera
Håller med Kim, det var ett ok referat men det finns utrymme för förbättring. Är också nyfiken på hur det gick för Frans på sin spelning. Hoppas skribent kommer med ett nytt referat om den.
RapporteraSer också fram emot pizza hos Jörgen 😊
Tack för en fin dag allesammans! Till hösten kör vi på nytt.
Rapportera