Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skåre HK P10/11 (13/14 år)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skåre HK P10/11 (13/14 år).
P10/11 (13/14 år)
Följ oss för uppdateringar
Vi åker till Lerum med 16 spelare (4 st P14 och 12 st P13 spelare) och en komplett ledarstab. Blev lite sena återbud, vilket trots uttagning gav utrymme i att vi fick med alla spelare som kunde/ville. IK Baltichov stod som arrangör i Förbohallen, en stor hall med ”patina”.
Vi inledde mot HK Ankaret i en match där vi jobbar på bra för att få till de långa rullarna och ta rätt läge framåt. Bakåt jobbar vi på med samarbetet och vårt 6-0 försvar utvecklas åt rätt håll. Vinst med 23-19 och hela 10 av 12 utespelare i målprotokollet säger något om vilken lagprestation vi gör, inte att glömma våra målvakter som bakåt ger en trygghet i försvaret. Därefter middag och ladda om för att möta arrangören IK Baltichov. Vi möter ett rent P14 lag allmänt större och starkare och hamnar på hälarna. Det ger dem de första 8 minuterna och underläge med 1-5. Därefter spelar vi jämt kommande 20 minuter samtidigt som vi kommer till flertalet bra lägen som inte går i mål. Dels pga små marginaler och bra målvaktsspel i Baltichov. En tung start sista 10 gör att orken tar slut och siffrorna drar iväg och en klar förlust, men en godkänd insats laget igenom och bra laginsats med spridning på målskyttet med 8 spelare i protokollet.
Efter dusch och proviantering på ICA Maxi blev det ett bra häng på Partille Vandrarhem, ett mycket bra och prisvärt boende som vi rekommenderar! Söndagens match spelades kl 1145 och gav utrymme för en lugn morgon med frukost och promenad. Vi mötte Mantorp och det blev en trevande inledning med 4-4 första 10. Därefter gasade vi och ledning 10-6 i halvtid. Nog våra bästa 10 detta USM. Efter pausen kommer vi fel och att det var tredje matchen börjar märkas i båda lagen. Dock går bollarna motståndarnas väg och i halvtid är de ifatt. Sista 10 blir en kamp där vi för och motståndarna får jaga, vi lyckas lösa uppgiften med bra målvaktsspel (3 målvakter står denna match) och 4 olika målskyttar sista 10. Skön och välförtjänt vinst! Helgens MVP- Ivar Wrange, Olof Lindberg, Johan Johansson
En mycket nöjd tränare summerar en lyckad USM helg. Att laget också fick beröm av boendet för att de hade skött sig så bra så att inte ens de äldre gästerna hade märkt dem, är en kvalitetsstämpel vi som ledare tar till oss och är lite extra stolta över. Ser fram emot steg 4 där vi får se om våra resultat räcker för steg 4C. Förhoppningsvis då ett eget arrangemang i vår härliga Ilandahall!
Vill ge en extra eloge till IK Baltichov för deras goda värdskap, bland annat eget ledarbord med ledarkaffe och kakbuffé, egna låsta omklädningsrum hela arrangemanget, fruktlåda i omklädningsrummet till laget, bra matpaket som levererades i avskilt rum vid hallen, bra boenderekommendation i Partille Vandrarhem och en trevligt inspring. Saker att ta till oss inför framtida egna arrangemang!
#forzaskåre
Träning | 28 feb, 17:45 |
Skyttar till Målvaktscamp | 2 mar, 11:00 |
Träning | 4 mar, 19:45 |
Träning | 6 mar, 16:45 |
Träning | 7 mar, 17:45 |
26 feb | Sommarjobb hos Skåre HK – Feriearbete |
25 feb | kansliet stängt |
24 feb | Sportlovshandbollen är igång! |
20 feb | Skåre HKs Målvaktscamp med Christian Grönblad! |
19 feb | Föreläsning för ledare |
23 feb, 15:00 Trädgårdsstadens Idrottshall Skövde
23 feb, 13:30 Trädgårdsstadens Idrottshall Skövde
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera