Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF.
Skara HF
Följ oss för uppdateringar
Linnea Säreborn (bilden) var en av många spelare som tog för sig när Skara HF på hemmaplan slog Torslanda HK i den andra matchen av ATG Svenska Cupen.
På torsdag är det dags igen och nu är det vinna eller försvinna som gäller för det lila laget. HF reser till Stockholm för att möta allsvenska AIK och det lag som vinner den bataljen går vidare till cupens åttondelsfinal.
Både AIK och Skara har vunnit mot Torslanda och förlorat mot Kungälv (Kungälv-AIK 31-25). Det lag som vinner på torsdag går alltså vidare i cupen.
Inför sista matchen i gruppen har både Skara och AIK två poäng men Skara har två plusmål fler än AIK och kan alltså gå vidare på oavgjort resultat.
Melanie med 19 mål
Noteras kan att Melanie Felber ligger tvåa vad gäller antal mål i cupomgången. Endast Tuva Nilsson i GUIF har gjort fler mål – 22 mot Melanies 19.
Laget som går vidare efter torsdagens match spelar åttondelsfinal med matcher den 4:e och 11:e september.
Den avgörande kampen på torsdag spelas i Solnahallen med avkast klockan 19.00
Text: Annika Andersson Foto: Andrei Buczuian
💜💜💜💪
RapporteraRapportera
Nu är det dags för blåstället och en riktig kämpainsats! Kom ihåg tjejer, vi är där för att ha kul!
RapporteraGå gillbaka till grunderna och gör det inte svårare än nödvändigt! Go for it tjejer! 💜💜💜
Rapportera
Lycka till, det här fixar ni 💜💜💜💜
RapporteraRapportera