Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sjösa IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sjösa IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Sjösa IF har nu äran och nöjet att fortsätta presentera spelare som bestämt sig för spel i vårt lag till säsongen 2022.
Det tionde namnet är en riktig nummer nio och som fick i gång målproduktionen under 2021: Gustav Hagberg. Han var tidigt på det klara med att han ville fortsätta i Sjösa IF.
– Det var inte så många tankegångar egentligen. Jag tycker att vi blir bättre och bättre som lag och har väldigt roligt så det var bara att krita på, kommenterar Gustav Hagberg sin signatur.
Som konstaterat gjorde Hagberg en utmärkt säsong längst fram, även om han medger att det blev en viss skillnad i spelet.
– Jag har varit mindre targetspelare i år. Som lag har vi varit lite upp och ner, men det var en dipp mot slutet.
Hur ska vi utvecklas och hålla i det så som vi började?
– Vi ska fortsätta att spela tillsammans och bli bättre som lag, fortsätta att vara stabila bakåt och hitta fler vägar framåt. Just nu är vi väldigt tunga på kantspelet.
Detta var alltså den tionde spelaren som vi presenterar som klar inför säsongen 2022.
De som vi tidigare presenterat är
Joakim Dahl
Leo Thun
Felix Lövgren
Fredrik Mobeck
Rasmus Aggeroth
Erik Eriksson
Johan Andersson
Rebin Taleb Aziz
Rasmus Ericson
Träning | 24 feb, 20:30 |
Träning | 26 feb, 20:30 |
Träning | 1 mar, 12:00 |
IFK Nyköping U (borta) | 2 mar, 15:00 |
Träning | 3 mar, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera