Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Svarttorps Byalag IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Svarttorps Byalag IK.
Svarttorps Byalag IK
Följ oss för uppdateringar
Fiberarbetsgruppen
Hakarp-Svarttorp-Lekeryd-Järsnäs
infoblad 4
Viktig information till dig som vill ha snabbt bredband på landsbygden Hakarp-Svarttorp- Lekeryd-Järsnäs.
Stort intresse under informationsmöten i Hakarp och Svarttorp
Det var stor uppslutning vid de informationsmöten som nu hållits i Hakarp och Svarttorp. Här är en sammanfattning av vad som kom fram under mötet samt vilka nästa steg som planeras.
Vilken fakta kom fram under mötena?
Järsnäs är nu med i detta initiativ, totalt antal hushåll/fastigheter är därmed ca 650 st i området. Separat infomöte kommer att hållas i Järsnäs.
Max pris för inkoppling är beräknat till 25.000:- per hushåll, betalas då nätet är klart och man är inkopplad.
Länsförsäkringar erbjuder ett finansieringsalternativ där man betalar avgiften per månad under 5 år.
Om man vill ha en separat ytterligare anslutning till ”hus på gården” med hemmavarande barn eller hyresgäst kostar detta 5000:- per styck.
En månadsavgift på 65:- betalar man till Wetternet efter inkoppling.
Eftersom detta blir ett så kallat öppet nät, så bestämmer man själv vilka leverantörer av innehåll och tjänster, bredbands- och tv-abonnemang man sen väljer. Stort och flexibelt urval.
Ansökan skall skickas in i Augusti och med semestrar och annat betyder det att vi måste vara färdiga med alla intresseanmälningar senast till Midsommar, helst redan i början av Juni.
Wetternet sköter allt administrativt arbete med tillstånd osv. det enda vi behöver göra är att anmäla vårt intresse.
Fibernätet byggs efter de krav som Post och Telestyrelsen ställt upp för att säkerställa kvalitet, volymtillväxt och uppgraderingsmöjligheter
Vad var det viktigaste som kom fram under mötet?
Detta initiativ bygger på att vi får del-finansiering från EU’s Landsbygdsstöd via Länsstyrelsens, utan detta blir det inget fibernät.
Det är många liknande projekt på gång och därmed blir det en tufft att få stödpengar.
Landsbygdsstöd är upplagt som en tävling där de två främsta kriterierna är: o Att man är minst 200 fastboende hushåll i ett sammanhållet område som ansluter sig och att o Anslutningsgraden dessutom måste vara minst 85 % av fastboende för att få högsta poäng och chans till stödpengar. Detta är det absolut viktigaste som framkom på mötet. För att Wetternet ska kunna komma vidare i arbetet och ansöka om landsbygdsstöd krävs också att varje fastighetsägare i första skedet gör en icke bindande intresseanmälan via: www.wetternet.se/ Det är med dessa intresse anmälningarna som grund som man gör ansökan.
Fiberarbetsgruppen
Hakarp-Svarttorp-Lekeryd-Järsnäs
Vad händer nu, vad måste vi göra för att lyckas?
Vi måste få in intresseanmälan från 85 % av fastboende snarast, för att lyckas med detta krävs
Att man gör sin egen intresseanmälan
Att samtliga intresserade tar kontakt med de grannar som inte anmält intresse och förklarar hur fiberinitiativet fungerar, fakta, eventuellt hjälpa till med deras intresseanmälan osv. Man kan gå in på Wetternet´s hemsida och se vilka fastigheter som har anmält intresse.
Utan att vi nu tar personlig kontakt med de grannar som inte har anmält intresse kommer vi inte att få ihop 85 %, så detta jobb är helt nödvändigt. Det kommer inte att räcka med utskick i brevlådan.
Fiberarbetsgruppen kommer dessutom att ta kontakt med ett antal av de som är intresserade för att få lokal hjälp med att säkerställa att alla fastboende kontaktas.
onsdag den 20 maj 2015
Med vänlig hälsning
Fiberarbetsgruppen Hakarp-Svarttorp-Lekeryd-Järsnäs
Fler frågor?
Ring eller maila någon av Wetternet, kommunen eller till någon av oss lokala representanter, se nedan kontaktlista för fiberarbetsgruppen Hakarp-Svarttorp-Lekeryd i vårt område:
I tidigare utskick finns ytterligare namn på intresserade med telenummer och mailadresser
Kontaktlista övriga
Jönköpings kommun, Stadskontoret bredbandssamordnare tel. 036105000
Wetternet tel. 036108220 mån-tors 8-17, fred 8-16
Kontaktlista fiberarbetsgruppen
Skogen Jan Thorén sammankallande 0705889008 jan.thoren.skogen@telia.com
Svineryd Anders Fröjd 0703665497 andersfrojd6@hotmail.com
Hakarp Johan Hakeman 0703471940 johan_hakeman@yahoo.se
Värnvik Roger Bakos 0709533637 roger@kindbergs.se
Svarttorp Sten-Åke Granberg 0704859901 stenis49@gmail.com
Svarttorp Anders Gustafson 0705740549 anders.gustafson@telia.com
Svarttorp Lunnagård Carl-Johan Stigermark 0707881361 cjs@sticon.se
Hökhult Johan Vibeke 0707656695 johan.vibeke@home.se
Hukarp Klas Lagerqvist 0722317670 klas.lagerqvist@se.gt.com
Björnaryd Mikael Zetterlund 0705146753 mikael.zetterlund@huskvarnagroup.com
Eskilstorp Magnus Kjäll 0705616021 magnus68.kjall@spray.se
Vireda By Krister Sjöberg 0706543240 kr.sjoberg@telia.com
Svikhemmet Sven Thofeldt 0739234419 sven.thofeldt@gmail.com
Bockamålen Tommy Marko 0702790260 marko.byggkonsult@telia.com
Viredatorp Nicklas Helerstedt 0706218321 nhvt@tele2.se
Vassarp Bo Hallin 0704854452 bo.hallin@hotmail.com
Tovrida Kristin Gustafsson 0706144201 kristin.gustafsson@telia.com
Ebbarp Marianne Segerberg 0730428809 aloevision@hotmail.com
Västra Höreda Jörgen Waldo 0104423714 Jorgen.Waldo@hsb.se
Ryd Peter Svahn 0722199662 peter.svahn@jonkoping.se