Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Örnen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Örnen.
SK Örnen
Följ oss för uppdateringar
Det lyckades inte för oss att slå Hässelby SK. 3-5 i baken blev det. Eftersom Rockaden II Umeå förlorade mot samma lag som vi denna helg, väntar en jumbofinal mellan våra lag nästa rond i den norrländska huvudstaden.
Hässelby kom med tre bröder Berg i laget, Michael, Mats och Stefan, och de tog 2 1/2 poäng för bortalaget. Michael och Peter spelade remi. Före partiet kom de på att de mötts i ett skol-SM för länge länge sedan.
Våra stjärnor för dagen var Alex och Per med varsin säker seger.
Samuel tog en halvpoäng i ett jättelångt parti. Medan det spelades klart förekom en del efteranalyser i köket (se bild ).
Magnus, the two Patriks och undertecknad kammade noll.
Båda matcherna i helgen gav tillfälle till fina möten på och vid sidan av brädet med trevliga schackvänner.
Juniorträning | 24 feb, 18:00 |
Juniorträning | 3 mar, 18:00 |
Juniorträning | 10 mar, 18:00 |
Juniorträning | 17 mar, 18:00 |
Juniorträning | 24 mar, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera