Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala HK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala HK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev Sala Hockey som gick segrande ur mötet med Hällefors i Hockeytrean Västmanland/Örebro på bortaplan, med 5–3 (1–1, 2–0, 2–2).
– Skön seger på bortais där vi vet att Hällefors är svårslagna. Vi äger väl det mesta av spelet och deras mål beror mer på att vi är lite slarviga med pucken i egen zon än att Hällefors skapade chanserna själva. Niclas Hero gör en mycket bra match, likaså Kevin Udd och Kalle Sand. Nu avslutar vi seriespelet med två hemmamatcher nästa vecka och vi går sjävklart för seriesegern, kommenterar Sala Hockeys tränare Pelle Svärd efter matchen.
Första perioden var jämn. Hällefors inledde bäst och tog ledningen genom Lucas Juhlin efter 6.01, men Sala Hockey kvitterade genom Andreas Kellerstam i slutet av perioden. I andra perioden var det Sala Hockey som spelade bäst och gick från 1–1 till 1–3 genom två mål av Niclas Hero. Hällefors reducerade dock till 2–3 genom Marcus Viitanen tidigt i tredje perioden av matchen.
Sala Hockey gjorde dock två mål och gick från 2–3 till 2–5, målen av Tony Thelin och Adam Landén. Målen punkterade matchen.
Benjamin Lindberg reducerade dock för Hällefors med bara tre minuter kvar att spela och gav matchen lite liv igen men Sala höll undan och plockade hem tre pinnar.
Bilden: Niclas Hero, 2 mål i kväll.
Träning | 24 feb, 20:30 |
Träning | 25 feb, 20:30 |
Kristinehamns HT (borta) | 26 feb, 19:30 |
Träning | 27 feb, 20:00 |
Kristinehamns HT (hemma) | 28 feb, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera