Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Solängens BK P-11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Solängens BK P-11.
P-11
Följ oss för uppdateringar
Höstsäsongen 23
Inför höstsäsongen kommer P11 fortsättningsvis att spela matcher med ett 7manna lag i seriespel medel, (första matchen är den 26 augusti). Vi kommer också deltaga med 1 lag i Zenithcupen den 2 september. Träningen siktar vi på att dra igång om 2 veckor (15 augusti).
Under våren har vi kämpat med lite låg närvaro och har haft i snitt 6-10 killar på varje träning. För att få till vettiga och utvecklande träningar är vår bedömning att vi kommer behöva ändra om lite i träningsupplägg inför hösten.
Samarbete med P10
Under hösten kommer vi fördjupa vårt samarbete med P10 och köra bland annat gemensamma träningar med P10. Hur träningarna kommer utformas är något vi kommer utveckla över tid. Vi kommer behålla vår träningstid på tisdagar kl 18.00 men inte på onsdagar. Det kommer finnas möjlighet för de som vill att träna tillsammans med P10 på måndagar och torsdagar också. Vi tränare i P11 fortsätter som vanligt och kommer även bli en del av tränarstaben i P10. Tillsammans med P10 blir vi en betydligt större grupp och kommer att ha mycket lättare att få till ordentliga träningar och ge alla möjligheter till utveckling.
P10 kommer ställa upp med 2 stycken 9 mannalag i höstens seriespel (Medel och Lätt grupp) där även P11 kommer få möjlighet att vara med och spela (anpassat efter träningsnärvaro och utvecklingsnivå).
Flera av P11orna har redan spelat matcher med P10 och 6 stycken P11or hade äran att få representera Solängen under Gothia Cup för ett par veckor sen.
Vi tränare är övertygade om att ett fortsatt och fördjupat samarbete med P10 kommer ge ypperliga möjligheter för samtliga P11 spelare att fortsätta sin fotbollskarriär i Solängen!
Fortsätt att njut av sommaren så ses vi om ett par veckor!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera