Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vänsterfotad ytterspringare som helt klart gjort det jobbigt för många högerbackar genom åren. "Peta och stick a'la Dorchen" vet nog alla hur det går till. Han går nu in på sin 10e säsong i den blåa tröjan. Hampe har svårt att glömma derbysegern hemma mot SSG, 6 juni 2014 när över 700 i publiken fick se RM vinna med 3-1.
Det var nu ett par veckor sedan vi la ut något här. Träningen drog igång ordentligt nu i lördags. Tallhöjdens nylagda konstgräsmatta var helt klart klasser bättre än senaste årens usla matta. Headcoach började redan i lördags med att försöka få ut det han vill få ut rent taktiskt 2021. Det märktes klart och tydligt att det kommer ta ett tag innan laget är redo för seriepremiär men många ljusglimtar gick att skåda på kyliga Tallhöjden.
Vi har nu tagit oss vidare i intervjuserien till ingen mindre än Hampus Dorch. Hampus som anslöt från Glömminge inför säsongen 2012 har inte bara briljerat på fotbollsplan utan bjuder gärna upp till en buggdans eller två när det vankas årsfest. Vänsterfoten och snabbheten har visat sig vara ett farligt vapen genom åren och vi hoppas att det även kommande säsong blir ett vapen att lita på!
Vem är Hampus Dorch?
Jag är en 29-årig kille ursprungligen från Färjestaden som sedan många år tillbaka bor i Kalmar. Många känner säkert igen mig efter minga år som "Ica-Hampe" på Kvantum i Färjestaden. Just nu studerar jag till mellanstadielärare på Linnéuniversitetet i Kalmar.
Du går alltså in på din 10e säsong i RM. Vad är det som hållt dig kvar här så länge och var varit höjdpunkterna så här långt?
Det är folk i och kring föreningen. Det finns liksom alltiden en go känsla i luften. Det spelar ingen roll om det är en blåsig vinterträning på San Siro eller en pampig årsfest i Norra Möcklebys bygdegård. Jag måste säga att alla roliga hemmamatcher med mycket publik har varit det lilla extra som man brinner för. Svårt att glömma derbyt mot SSG på nationaldagen 2014
Vad kan du bidra med för RMIF-Herr år 2021 ska nå så högt som möjligt?
Jag bidrar med hög träningsnärvaro och engagemang. Sedan en vinnarskalle som vägrar att förlora.
Du har enligt dig själv bäst spelförståelse i laget. Andra håller inte riktigt med, fråga Macke Carlsson tex. Vad är det som gör dig till den mest fotbollskloke på plan hos oss?
Tack för att du frågar! Jag menar på att jag själv blir begränsad av min extremt dåliga teknik och därmed inte kan uträtta det fantastiska dåd som mitt spelsinne ser. Jag anser att jag har en bra spelförståelse när det gäller att spela med få tillslag, att ha tålamod eller när det är nödvändigt att skicka långt. Jag ser ofta saker som spelare skulle kunna förbättra (i mina ögon) på träningar. Den jag tjatar mest på är nog Macke. Han har ju en teknik som skulle kunna behärska mina tankar om hur fotboll ska spelas. Därför ställer jag mer krav på honom.
Enligt rykten ligger du i hårdträning inför nästa säsong. Finns inte många i laget som sköter egenträningen så bra som dig. Alla högerbackar i Div5 borde bli nervösa. Men vad kan motståndarna och publiken förvänta sig av dig nästa säsong?
Motståndarna ska inte förvänta sig något. Det är trevligare om de blir överkörda och får byta efter 20 minuter efter alldeles för många hemåtlöp. Publiken kan förvänta sig att få se mycket mål från nära håll om de sätter sig på vänsterkanten.
Vem i laget ska vi hålla ögonen extra på under 2021?
Anton Aldentun. Han gjorde en mycket stark debutsäsong i den blåa tröjan. Trots detta kräver och tror jag att vi kommer få ut ännu mer av honom i år. Han har visat fin form i två mot två på multiarenan i Algutsrum under vintern. Där är han ännu obesegrad.....
Fem snabba frågor.
Världens bästa fotbollsspelare genom tiderna?
Lionel Messi
Skidsemester eller solsemester?
Solsemester
Om du får vara en person för en dag, vem är du?
Pass.....
Pasta eller pizza?
Pasta
Vinna med 2-1 eller 8-0?
8-0
Snabba frågor, snabba svar. Inget mer än så. Hampus har lovat mycket mål från vänsterkanten denna säsongen. Vi får helt enkelt hoppas att idrottsplatserna fylls utav publik så fort som möjligt. För med Hampes spelförståelse(!) och Mackes teknik borde det bli stordåd, vi får se!
På återseende!
Inga kommande aktiviteter
![]() |
Pickleball |
6 feb | Medlemskap 2025 |
6 feb | Vårfest 15 mars i Möckleby |
26 jan | Inga skrällar på årsmötet |
26 jan | Konferens på Skansen |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera