Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev förlust i seriepremiären mot Torn på Stångbyvallens konstgräs. Slutresultat skrevs till 3-0 efter 1-0 i paus. Hemmasegern var odiskutabel. Torn var värda segern och kunde gjort fler mål.
Torn satte tonen direkt i inledningen av matchen med en hög aggressiv press och snabbt passningsspel. Nosaby hade mycket svårt att få till något ordnat spel och kunde inte spela sig ur pressen.utan stressades till felpass eller långa bollar som många gånger blev för långa i blåsten. Torn tog ledningen i 25:e min efter en mycket diskutabel straff. Max går ut på ett inlägg och boxar bort bollen och i momentet efter springer en Tornspelare in i honom och faller och domaren pekar på straffpunkten trots nosabyprotester. Kort efter är det nära 2-0 men Max gör en dubbelräddning. Nosaby har en bra period i slutet av halvleken och Kimmen Nennessons frispark från 20 meter var värd ett bättre öde men hemmakeepern gör en mycket bra räddning och tippar bollen till hörna. 1-0 stod sig till paus och det var i underkant sett till spel och chanser.
Andra halvlek inleder Nosaby bra. I 53:e min är det nära kvittering efter en nick på hörna men en hemmaspelare står rätt och nickar bort bollen på mållinjen. I stället för 1-1 gör Omar Khattab 2-0 på en mycket snygg cykelspark när Nosaby tappar markeringen på honom. Steven är när reducering men hans skott tar i ribban. Torn avgör matchen i 66:e min på en omställning när när Adrian Kozic sätter bollen i nät från nära håll. Sista 20 min kontrollerar Torn matchen. Tack vare storspel av Max och oskärpa framför mål stannar siffrorna vid 3-0.
Nosaby kom inte upp i den nivå man sett i träningsmatcherna. Torn spelade mycket bra med få touch på bollen och ständig rörelse samt en aggressivitet i duellerna som Nosaby saknade. Just duellspelet är viktigt i Div 2.
Nu är det bara att bryta ihop och komma igen på hemmaplan.mot Räppe i nästa omgång
Avspark på Fotbollsarenan lördag 5 april kl 16.00.
Växjö Norra IF (borta) | 19 apr, 13:00 |
Träning | 21 apr, 18:30 |
Träning | 22 apr, 18:30 |
Träning | 24 apr, 18:30 |
Sölvesborgs GIF (borta) | 26 apr, 14:00 |
16 apr | Ny Sverigelott |
14 apr | Prova-På Träning |
13 apr | Inskrivning i Fotbollslekis 28 april kl 17.30 |
12 apr | Tack! |
2 apr | U16 vidare i DM efter straffar |