Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev premiärförlust i dagens kylslagna träningsmatch på KG1 mot NK Croatia med 1-2 efter 0-1 i paus. Det var en spelmässigt jämn match där Nosaby hade mest boll men NK Croatia var vassa i sina snabba omställningar.
Bortalaget inledde i högt tempo och det var ovanligt tuffa dueller för att vara träningsmatch. Bortalaget startade bäst men Nosaby jämnade ut spelet och tog över bollinnehavet. Nosaby hade en boll inne men målet blåstes av för offside. NK Croatia tog ledningen med 1-0 i 40:e min när man ställde om snabbt och satte friläget. 0-1 stod sig till paus.
Inför andra gjorde Nosaby många byten men det märktes inte utan Nosaby inledde bra. Tyvärr skapade man nte några riktigt heta chanser. Anfallarna var lite väl heta och blev avblåsta för offside vid ett flertal tillfällen under matchen. Istället för kvittering var det bortalaget som ökade på ledningen efter en timmes spel när det blev en markeringsmiss i Nosabyförsvaret på en inspel och en helt fri Crotiaspelare kunde enkelt placera in 0-2. Nosaby replikerade 7 min senare genom Ayo till 1-2. Nosaby försökte nå en kvittering men sista 20 min blev sönderhackad av många byten. Ayo hade bästa kvitteringschansen när han kom loss i vänsterinnerläge men curlen gick utanför. Crottia var vassa i sina omställningar och hade bud på ytterligare mål men matchen slutade 1-2.
Det var en bra träningsmatch med högt tempo och för Nosabys del gäller nu att få ihop laget med många nya spelare Det kommer bli bättre ju närmare seriepremiären vi kommer. Nästa vecka väntar en tuff match mot seriekollegan Räppe. Avspark 15 feb kl 13.30 på Maxilandia
Österlen FF (borta) | 22 feb, 15:00 |
Träning | 24 feb, 19:30 |
Träning | 25 feb, 18:15 |
Träning | 27 feb, 19:30 |
BK Olympic (borta) | 1 mar, 13:00 |
20 feb | Planförbättring |
10 feb | Årsmöte 25 mars |
9 feb | Beställning av Träningskläder v 9 |
29 jan | Nosaby IF satsar på solceller |
15 jan | Medlemserbjudande Puma Fotbollskor |