Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myresjö/Vetlanda FK Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myresjö/Vetlanda FK Senior.
Senior
Följ oss för uppdateringar
Äntligen dags för säsongens första matcher. 6 veckor av endast träningar där vi byggt upp en grund fysik och tränat på att implementera nya detaljer i vårt spelsystem samtidigt som vi fortsätter med att utveckla dem delar i både anfallsspel och försvarsspel vi behöver bli starkare i.
Vi kommer att spela 5 träningsmatcher och en internmatch under träningslägret som detta år kommer vara nere i Ängelholm och äga rum 21-23/3. Först ut i vanlig ordning som nästan få ses som en tradition kommer vi möta Lindsdals IF hemma på Heds Arena nu på lördag 22/2 Kl 12.00. Därefter blir det följande matcher:
Lördag 1/3 – Växjö Norra IF Borta Kl 13.00
Lördag 8/3 - Mjölby AI FF Hemma Kl 12.00
Lördag 15/3 - Hovshaga AIF Hemma Kl 12.00
Fredag 28/3 – Högsby IK Borta Kl 19.00
Årets upplaga av Myresjö/Vetlanda FK så är halva truppen ny mot förgående säsong. Vi har ändå jobbat med att hitta liknande spelartyper på dem positioner vi har tappat och det är klart man aldrig kan ersätta vissa karaktärer och spelare rätt av men vi hoppas givetvis vi kommer få träff på nyförvärven samtidigt som våra spelare som varit i med i ett par säsonger nu får växa och ta ytterligare kliv i sin utveckling.
Följande spelare är nya för säsongen 2025:
# 1 Erik Fransson, Målvakt (Ny från Älmhults IF)
# 2 Ossian Elgström (Ny från Östers IF/ Cinco Ranch High School Cougars, Texas)
# 5 Jakob Fransson, Försvarare (Ny från Hvetlanda GIF)
#16 Måns Carlsson, Försvarare (Ny från Hvetlanda GIF)
# 11 Jakob Dreshaj, Anfallare (Ny från Nässjö FF)
# 14 Said Amini, Mittfältare/Anfallare (Ny från Hvetlanda GIF)
# 21 William Axelsson, Försvarare/Mittfältare (Ny från IK Vista)
# 23 Elvin Dreshaj, Mittfältare/Anfallare (Ny från Hvetlanda GIF)
Vi har också den tidigare Vimmerbyspelaren Ilhan Jejna hos oss och målsättningen är att sportgruppen ska ha klart med Ilhan inom närmsta tiden. Amar Hamzic senast från Älmeboda/Linneryd är under provspel februari/mars och där får vi se vart de leder till.
Nytt i ledarstaben är att Anders Ragnarsson tillkommer och kommer vara ansvarig för materialet. Dani har sedan tidigare lämnat för ett nytt tränaruppdrag i GIF medans Mathilda väntar sitt första barn i april och kommer vara med i den mån det går.
Status i truppen just nu har vi tyvärr skador på Simon Klein och Joel Pettersson som kommer missa stora delar av försäsongen. Klein kämpar på med sin tidigare skada och tränar just nu för fullt för att komma tillbaka ännu starkare. Likaså Joel Pettersson som krigar på med sin rehab för att förhoppningsvis vara redo till inledningen av seriespelet. Målvakten Erik Fransson har en muskelskada i nacken men ser ut att vara tillbaka här inom någon vecka. Oscar Folkesson är på en jorden runt resa och beräknas vara tillbaka någon vecka innan premiären.
I övrigt skall resterande av truppen vara tillgängliga för spel. Vi har ett par som dras med småskavanker och normala sjukdomar som florerar i samhället men grabbarna kämpar på riktigt bra och kan vi addera det med lite tålamod till en början så ska vi se till att vara 100 % redo för seriepremiären 5:e april och fortsätta med att sträva efter att bjuda er på en underhållande fotboll med hög fart och intensitet.
Välkomna att följa oss denna säsong så ses vi på plats
Väl mött
Träning | 13 mar, 18:15 |
Hovshaga AIF (3) (hemma) | 15 mar, 12:00 |
Träning | 17 mar, 18:00 |
Träning | 18 mar, 19:45 |
Träning | 20 mar, 18:15 |
3 mar | Årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera