Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF förlorade mot ett starkt Skärhamns IK borta under lördagen med 5-0. MIFs tränare Jonas Sundberg summerar matchen för oss.
- Det var klasskillnad. De var duktiga. Jag får ta på mig att vi drog hem och hade en lägre utgångpunkt i pressen än vi brukar. Vi spelade inte vårt spel. I andra klev vi högre och skapade några chanser men då låg vi redan under med 4-0 i halvlek. Vi har också några tongivande borta och då blir det svårt när vi möter lag av den här klassen.
Någon eller något du vill lyfta som positivt idag?
- Lite samma känsla som mot Lysekil. Vi slutar aldrig utan fortsätter försöka hela tiden.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Emme (målvakten Emanuel Nilsson) var en av de bästa på planen igår. Hans andra halvlek var brutal. Hannes (Otterholm) räddar en 4-5 mål också. De två var absolut bäst i vårt lag igår.
3 stjärnorna:
*** Emanuel Nilsson
** Hannes Otterholm
* -
Nästa match är på lördag mot Stala IF borta. Då tar vi nya tag!
Rosseröds IK (borta) | 12 apr, 14:00 |
Bäckefors IF (hemma) | 26 apr, 16:00 |
Hamburgsunds IF (borta) | 3 maj, 16:00 |
Träning | 5 maj, 19:00 |
Träning | 7 maj, 19:00 |
![]() |
Årets matchställ 2025 |
31 mar | Seriepremiär 2025 |
28 mar | Munkedals IF Sommarmix cup 2025 |
27 mar | Ny styrelse 2025 |
26 mar | INTERSPORT MATERIALLEVERANTÖR 2025 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera