Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovsta IF Motionsfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovsta IF Motionsfotboll.
Motionsfotboll
Följ oss för uppdateringar
Saknar du också känslan av att träffa en hårt pumpad fotboll på halvvolley och se den stiga mot krysset? Eller saknar du kanske den där känslan när man gjort en tunnel på motståndaren och jublet bubblar på planen? I så fall kommer här en nyhet som piggar upp.
Från och med den 31 januari har du chansen att få tillbaka allt detta och mer därtill i din vardag. Hovsta IF återupptar nämligen sin motionsfotboll. Under våren kommer vi köra varje tisdag klockan 20.15 i Hovstaskolans idrottshall. Fram mot sommaren planerar vi att köra utomhus.
Denna grupp är till för alla som vill spela fotboll med andra vuxna, men som inte har någon ambition att spela matcher mot andra lag. De enda kraven för att vara med är att man är medlem i Hovsta IF och att man klarar av att spela fotboll med vuxna. Kön eller tidigare förkunskaper spelar ingen roll. Träningarna blir vad vi gör de till, men tanken är att köra (tränings-) match en klar majoritet av tiden.
Denna första termin kommer man kunna delta helt utan kostnad (förutom medlemsavgiften). Är du inte medlem idag, men vill vara med så blir medlem på följande länk: www.hovstaif.se/member.
Vi hoppas att ni är många som, precis som vi, saknar denna träningsform och att vi får riktigt bra uppslutning.
Välkommen till Hovstaskolans bollhall tisdagen den 31 januari kl. 20:15.
Har ni frågor eller funderingar är ni varmt välkomna att kontakta Jonas Karlsson på 073-540 19 86.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera