Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Madesjö IF 2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Madesjö IF 2018.
2018
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Här nedan kommer en sammanfattning från föräldramötet vi hade under gårdagens träning.
- Under utomhussäsongen kommer vi att fortsätta träna på tisdagar 17,00 - 18,00. Vi skulle uppskatta om vi alla kan hjälpas åt att bygga ihop och ner sargen inför och efter träningen.
- Det är fortsatt OK att lämna av barnen till träningen. Om man vill stanna får man givetvis det. Om man lämnar av vill vi att ni är på plats senast 10 min innan träningen slutar.
- Vi ber alla se över kontaktuppgifter i appen, så att alla vårdnadshavare är registrerade med telefonnr om vi behöver kontakta er under träningen.
- En liten påminnelse om att vi vill att ni svarar på kallelserna vi skickar ut, och gärna senast kl 14,00 samma dag. Detta för att vi ska kunna planera lite mer inför träningarna.
- Det kommer snart att skickas ut faktura för medlems- och träningsavgiften i appen.
- Vi har haft lite problem med tjejerna och lagindelningen under inomhusträningarna. Många som vill vara med sina närmsta vänner. Vi skulle uppskatta om ni pratar om detta med era barn hemma också, att vi alla är ett lag och att vi försöker variera lagen varje gång och att man inte alltid kan hamna med de man själv önskar.
- Vi kommer att köra poolspel 8/6 kl på förmiddagen mot Möre. Vi kommer att skicka kallelse till detta när det närmar sig.
- Vi kommer även att anmäla oss till Hossmo-cupen som brukar vara i augusti.
- Inför dessa matcher och i framtiden skulle vi gärna vilja ha några föräldrar som kan hoppa in som extra lagledare. Då vi är 5 st i dagsläget så kommer vi att behöva någon/några till vid just specifikt matcher och cuper. Hör av er till någon av oss andra ledare om ni är intresserade!
- Vi skulle också vilja ha 2 st lagföräldrar som kan ta ansvaret för kioskscheman, försäljningar och liknande. Detta skulle vi vilja ha bestämt tills vi går ut för utomhussäsongen. Kontakta någon av oss om ni är intresserade! Annars får vi lagledare sortera ut ansvarsområden på ett schema.
- Vi har från Madesjö IF:s sida fått till oss att vi ska sälja Guldhäften, Sportlotten och så vid jul Bingolotto. Vi kommer nu att börja med Guldhäften. Detta sköts smidigt i en app som finns att ladda hem där appar finns. Man väljer sedan att man vill stödja Madesjö IF tjejer 2018 och kan dela länk för försäljning. En prenumeration på ett Guldhäfte kostar 300 kr och av dessa får vi 200 kr in till vår egna lagkassa för tjejer 2018. Det finns mer information på; https://www.guldhaftet.se/madesjo
- Vi har satt som mål att varje tjej ska sälja 2 st Guldhäften var. Om man vill ha mer information om hur det går till är man välkommen att kontakta oss!
Nu ser vi fram emot tills utomhussäsongen dra igång igen i april. Vi hör av oss med mer exakt datum när vi vet!
Hälsningar,
Johanna, Sofie, Isabelle, Mathilda och Sofia
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera