Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF MIF P-2012
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF MIF P-2012.
MIF P-2012
Följ oss för uppdateringar
Tack alla som kom igår.
Här kommer lite om vad som togs upp.
Vi är 23st aktiva barn som spelar.
Karina har haft utvecklingssamtal med alla spelare som har fått sagt sitt och tycka till och vi har vägt in detta i våra beslut.
Vi kommer köra på med träningsnärvaro på 65% likt förra året. Hade barnen fått bestämma skulle den varit ännu högre.
Är man sjuk så man smittar skall man vara hemma annars kan man komma och vara med på sidan av träningen. Är man skadad kan man komma och köra rehab på träningen.
Alla träningar är viktiga men måste man hoppa över en träning så ser vi att det grusträningen man missar. Detta för att vi vet att alla killar håller på med boll på fritiden men styrka är det väldigt få som tränar. Vi har lagt ett fyspass för att planen är dubbelt så stor iår. Vi kommer möta spelare som är äldre så vi måste kunna ta fysiken på ett annat sätt men även för att inte åka på skador så lätt. Fyspassen kommer vi bara köra till seriespelet drar igång sen kommer vi träna enbart fotboll 2 pass i veckan. Men kommer finnas fler pass om man önskar.
Anmälningarna kommer ut ca 2 dagar innan och vi önskar att man svarar så fortsom möjligt och att man SVARAR. Vi planerar träningar ut efter de spelarna som tackat ja. Tackar man nej så önskar vi en kommentar till varför då detta kan hjälpa oss när matcherna är igång och vi skall ta ut lag. Vill man inte kommentera det av personliga skäl så skriv privat till nån av oss ledare.
Måndagars konstgrästräning önskar vi att alla försöker komma 15 min tidigare så kan vi värma upp innan träningstiden startar.
När träningarna börjar på gräset sen kommer vi köra samling 15 minuter innan träningarna börjar i omklädningsrummet så grabbarna får in omklädeningsrumskänslan. Hinner tjata av sig. Vi ser gärna att man duscher efter träning också.
Till match önskar vi att man kommer vanligt klädd och byter om gemensamt allt för att lagkänslan. Vi måste bryta covid mönstret för våra ban nu.Vi ser gärna att man duscher efter matchen också.
Vi har 4 träningsmatcher inbokade och dessa ligger i kalendern.
Vi kommer ha ett 9vs9 lag och kommer även stötta upp med 6st killar till 7vs7 varje vecka till matchspel.
Alla kommer få testa att spela 9vs9 matcher men några behöver spela mer 7vs7 för att utvecklas i sin takt.
Men även vara förebilder för de som är födda 2013.Vi kommer träna som vanligt med vårt lag men man kommer ha chans att träna både upp och ner om man önskar mer träning.
12/4 Strandstädning (Maltes stig) Har man inte anmält sig, gör det omgående då vi skall meddela hur många vi blir.
Mer info kommer i helgen.
21/4 Arbetsdag på MIF (Ställa bås på plats, måla och fixa)
24-25/5 Träningsläger på MIF
Som vanligt kommer vi behöva hjälp av er föräldrar med kiosk mm under matcherna.
Ha en fin helg!
![]() |
Årets matchställ 2025 |
31 mar | Seriepremiär 2025 |
28 mar | Munkedals IF Sommarmix cup 2025 |
27 mar | Ny styrelse 2025 |
26 mar | INTERSPORT MATERIALLEVERANTÖR 2025 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera