Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidingö SK Handboll Damer A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidingö SK Handboll Damer A.
Damer A
Följ oss för uppdateringar
Bortamatch mot IK Bolton stod på schemat för Lidingö SK, och vi var revanschsugna efter den tunga förlusten på hemmaplan tidigare i höstas.
Matchen inleddes med att Bolton gjorde de två första målen, men vi svarade starkt med fyra raka mål och tog kommandot. Vi valde att punktmarkera en av Boltons spelare och fick bra träff, vilket gjorde att vi höll jämna steg under stora delar av första halvlek. Spelet svängde fram och tillbaka, och efter 30 minuter stod det 14–12 till Bolton. Vi kände att vi hade mer att ge inför andra halvlek.
Bolton inledde dock den andra halvleken starkt och satte tre snabba mål. Samtidigt hade vi svårt att skapa klara lägen och fick inte riktigt igång vårt kontringsspel. Vi hängde med fram till minut 47, men då gjorde Bolton ett avgörande ryck med sex raka mål. Trots vår kämpainsats räckte energin inte till för att hålla jämna steg.
Bolton visade varför de är serieledare och gjorde en stark insats, men vi tar med oss att samtliga utespelare skrev in sig i målprotokollet – en styrka som visar vår bredd i truppen!
Nu laddar vi om inför nästa match hemma mot Kvarnberga, söndag 2 mars kl. 16.00.
Matchens 🐸: Maja Rahme
Matchens lirare: Mathilda Adolfsson
Målskyttar:
Elsa – 7 mål
Mahlberg – 3 mål
Ella – 2 mål
Bella – 2 mål
Helena – 2 mål
Vispen – 2 mål
Agnes – 1 mål
Malin – 1 mål
Wilma – 1 mål
Träning | 3 mar, 19:15 |
Träning | 4 mar, 19:00 |
Träning | 6 mar, 19:15 |
Solna HF (borta) | 8 mar, 15:00 |
Träning | 10 mar, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera