Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF F2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF F2012/2013.
F2012/2013
Följ oss för uppdateringar
I dialog med Stadium och föreningen kring saknade tryck på våra föreningskläder har jag nu fått till att detta ska åtgärdas.
Behöver därför att ni kikar över samtliga kif-plagg ni har hemma och meddelar mig om ni har några plagg (ej strumpor) som saknar Kif-loggan.
Meddela med kommentar vad för plagg det rör sig om senast imorgon lunch.
IK Sturehov 1 Röd (hemma) | 6 maj, 18:00 |
Mariebergs IK 1 Vit (hemma) | 7 maj, 18:00 |
Lillån FK Grön (borta) | 11 maj, 14:00 |
Lekebergs IF (hemma) | 15 maj, 18:30 |
Mariebergs IK 1 Blå (borta) | 17 maj, 14:00 |
Exempelvis:
RapporteraOlivia
2 st shorts
1 par byxa (även initialer)
1 st mössa (även initialer)
Rapportera
Freja
Rapportera1par byxor (om det skulle vara tryck på de svarta överdragsbyxorna)
Sen har vi haft stora problem med trycken som släpper! Vi tvättar kläderna ut och in i tvättpåse, 30 grader och de får lufttorka på ställning. Ändå är det släpp på trycken! Träningskläder borde väl egentligen tåla mer? Ingen annan som haft problem?
Rapportera
Jo Hanna det har varit en hel del problem med trycken, att dom släpper redan innan tvätt till och med.
RapporteraHar meddelat klubben, tryckeri och leverantör detta.
Träningskläder bör ju gå att tvätta i åtminstone 40grader.
Rapportera