Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Östersund Basket Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Östersund Basket Ungdom.
ÖBU
Följ oss för uppdateringar
I helgen var vårt DU19 lag i Nacka och spelade USM omgång 2!
Såhär säger deras tränare om helgen som var "Anordnandes av Skuru basket, andra lag i gruppen var Arvika och Lidingö.
Vi började med en välspelad match mot Arvika på lördagsförmiddagen där både defense och offense gick som planerat. Vinst med 101-53.
För att gå vidare behövde man helst komma etta i gruppen, så vinst mot Skuru på lördagkväll var ett måste som också vunnit sin match relativt enkelt.
Det blir en jämn match där vi tidigt hamnar i foulproblem på flera spelare och inte kommer upp i samma nivå som i matchen mot Arvika och det slutar med en förlust med 2 poäng, 70-68.
En match kvar för helgen där vi möter Lidingö.
Vi har chans att bli bästa tvåa som är sista laget att gå vidare till omgång 3. Vi gör en bra match, lite trötta huvuden och en del misstag men komfortabel vinst med 89-43.
Fina insatser av flera spelare i helgen.
Omgångens lirare går till vår egna Ida-Lova Gyllebring"
Den 7-9 mars spelar de omgång 3 i Alvik. Stor lycka till tjejer
💙
P06-07 HU19 USM omg 2 | 21 feb, 12:00 |
P10 HU15 Vit ÖBU HU16 (borta) | 21 feb, 16:30 |
P09 HU16 Träning | 21 feb, 17:00 |
F10 DU15 Wings Träning | 21 feb, 17:00 |
P09 HU16 ÖBU HU15 P10 Vit (hemma) | 21 feb, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera