Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Tigers Helsingborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Tigers Helsingborg.
KFUM Tigers .
Följ oss för uppdateringar
Svedala-Tigers PU 17 58-105 (14-21, 13-25,19-30,12-29)
Poäng; Karim Dirki 34,Teodor Djordjevic 26, Alwin Askeröd 14, Kevin Vici 12, Emanull Ladou 7, Stefan 6 får återkomma med efternamn
Natheus Furtado 4
Stabil insats av de äldre grabbarna i bortamötet med Svedala.
Espergaerde-Tigers PU 13 23-33
Tigers PU 13-HBBK 46-33
Falcon Köpenhamn-Tigers PU 13 46-40
PU 13 var inbjudna till en miniturnering i Espergaerde och gjorde bra ifrån sig i lördags.
Coach Mansor summerar:
"Matchen mot HBBK blir enormt viktig, särskilt efter att deras tränare uppmärksammat vår starka insats i den första matchen. Han frågade om han fick använda en äldre spelare i sitt lag, och jag gick med på det – vilket gjorde matchen ännu tuffare för oss. Trots utmaningen visade vi styrka och kämpaglöd, och till slut gick vi hem med en övertygande seger!
Tigers bjöd på en fantastisk laginsats mot Espergærde, där samspelet verkligen glänste. Matchens stora stjärna var Nabil, som med sitt briljanta spel ledde laget framåt och visade prov på både skicklighet och beslutsamhet. En imponerande prestation av hela laget!
Tyvärr slutade matchen mot Falcon med en förlust, trots en stark insats, särskilt från Leart, som briljerade med tre trepoängare. Vi hade verkligen chansen att vinna, men kanske hade resultatet sett annorlunda ut om tränaren hade låtit de bästa spelarna stanna på planen hela matchen. En tuff förlust, men vi tar med oss lärdomar till nästa match!"
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera