Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Järfälla Bele IBK Dam A/B
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Järfälla Bele IBK Dam A/B.
Dam A/B
Följ oss för uppdateringar
Nu är det äntligen dags att lämna den gamla säsongen bakom oss och istället blicka fram mot den kommande säsongen. Löpande kommer spelare och ledare inför säsongen 2020/2021 att presenteras.
Vi börjar med att välkomna en nygammal spelare till laget inför säsongen 20/21.
Annie Mattsson!
Annie är den 16 åriga, pratglada och sociala tjejen som spelat innebandy sedan 6 års ålder och även varit domare sedan 2 år tillbaka. Hon är fostrad i Järfälla och har länge setts i föreningens F03/04 lag, vid årsskiftet den gångna säsongen, bytte hon till Rotebro men är nu tillbaka i Järfälla och redo att ta steget upp i damlaget.
Vi tog oss en snack med Annie för att få veta lite mer om henne och få höra hennes förväntningar på säsongen.
Du är åter i Järfälla efter en säsong i Rotebro, hur kommer det sig att du valde Järfälla?
Järfälla är ju min moderklubb och det ska bli kul att få hjälpa moderklubben att kunna gå upp en serie.
Vem är du som innebandyspelare och vad kommer du bidra med den kommande säsongen?
Jag pratar gärna, men jag är en lagspelare och försöker att hjälpa mina medspelare så mycket jag kan. Kan möjligtvis vara så att jag delar med mig av min dåliga humor också.
Vad gör du när du inte spelar innebandy?
Jag gillar att ha fullt upp, hänga med vänner och familj, gymma och när skolan är igång så blir det en del plugg också.
Vilka förväntningar har du på säsongen?
Jag förväntar mig en rolig säsong, men många vinster och roliga matcher. Ska bli kul att få spela lite med ett lag jag ändå känner ganska bra.
Slutligen fem snabba frågor
(Annies svar är fetmarkerade)
Mål eller Assist - en snygg assist, framför ett kasst mål
Storvinst eller Uddamålsvinst - då vet man att man är lite bättre
Försvar eller Anfall - full fart framåt ska det vara
Dragskott eller Slagskott (handledsskott)
Högt i krysset eller Lågt över benet - då vet folk att man kan skjuta snyggt också
Vi är glada att ha Annie åter i föreningen och ser fram emot att se vad hon kan bidra med och hur hon utvecklas i damlaget kommande säsong.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera