Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Indals IF Elljusspåret
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Indals IF Elljusspåret.
Elljusspåret
Följ oss för uppdateringar
Nu är de äntligen dags för premiär.
Idag onsdag 22/1 spårar Indals IF upp skidspåren på elljusspåren.
Eftersom de inte är så speciellt mycket snö än så länge kan spåren vara lite grunda och därför var en del isfläckar. Samma sak gäller stavfästet så vässa stavspetsarna.
Vi kommer att försöka spåra minst en gång i veckan, fler vid nederbörd. Om man vill ha full koll kan man ladda ner en app till telefonen som heter Skidspår.se. Där kommer fortlöpande infomation om spårens kondition. Fyll gärna i egna rapporter om spårkvalité, före och vallningsinfromation.
Vill också påminna att de inte är tilllåtet att rasta hundar löst springande i spåret och man skall inte ens behöva påminna om att man skall ta reda på eventuell hundabajs.
De är helt OK att gå i elljusspåret men se till att minimera skador på skidspåren då de primärt är till för skidåkning under vintertid.
Slutligen så vill jag påminna om att alla som utnytjar spåren bör betala medelemsavgift alt stödmedlem, dock inget krav men eftersom anläggningen inte är helt gratis att driva är alla bidrag välkommna.
Under de kommande veckorna kommer de komma ett utskick från Indals IF i brevlådan. Var med och stöd din lokala idrottsförening med ett litet bidrag.
Mvh
Skidsektionen
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera