Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Viken A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Viken A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
DM gruppfinal 2020
Eds FF – IF Viken 0-3 (0-3)
Bara 18 månader efter återuppstarten med seniorfotboll i föreningen var det så dags för ännu en möjlighet att bli bäst i Dalsland.
Efter den snöpliga förlusten i förra årets DM final mot div 2 laget Åsebro/Brålanda, har laget i år jobbat sig fram till en överlägsen målskillnad mot tvåan Ed (13 mål) och gett sig själva ett utmärkt läge inför avgörandet på Bergslätt idrottsplats.
Förra årets stomme med spelare på 14/ 15år är således 15/16 år denna säsong. Det är en ung trupp som har fortsatt utvecklats mycket positivt under ett års träning/spel i seniorsammanhang.
Finalen mot div 2 laget Eds FF slutar med vinst, 3-0. I första halvlek skapar Ed lite oro på två hörnor samt en frispark, utöver det har Viken initiativet och skapar många bra lägen att göra mål och med lite mer precision på passningarna i sista tredjedelen hade det blivit fler mål för de ljusblåa. Första halvleken slutar rättvist 3-0 till Viken efter att ha förlagt spelet på Eds planhalva samt hjälpts åt på ett bra sätt att ta tillbaka bollen vid omställningarna. Alla spelare jobbar bra och det är Sofia Blixt som tillslut öppnar målskyttet för laget. Inom 15 minuter håller hon sig påpassligt framme och gör ytterligare två mål (äkta hattrick, fantastisk prestation i sin tredje tävlingsmatch i seniorsammanhang), därmed är matchen avgjord.
I andra halvlek försöker Ed att sätta hårdare press på Viken och vaskar fram en målchans genom en frispark samt ett avslut på en hörna. Det är dock Viken som fortsätter att behålla det mesta av spelet och det känns som en tidsfråga innan laget gör fler mål. Försvarsarbetet över hela planen är föredömlig under andra halvlek, och det unga laget visar prov på moget spel. Trots fint spel och flera bra lägen för de ljusblå görs inga fler mål.
Viken gör en stabil match och är bättre i alla lagdelar, 3-0 är i underkant och samtliga spelare ska ha beröm för sin insats.
Laget vinner DM gruppen med en målskillnad på 28-0 och nästa år väntar svenska cupen. Den ser vi verkligen fram emot.
Stort grattis till alla 28 spelare i damtruppen, den här framgången är ni väl värda.
Nu väntar en efterlängtad seriestart för våra lag i division 3 och 4, 1 och 2 augusti. Vi arbetar vidare mot nya mål.
Mål
0-1 Sofia Blixt
0-2 Sofia Blixt
0-3 Sofia Blixt
matchtruppen IF Viken
Mlv: Sara Einarsson
Saga Eriksson, Klara Persson, Evelina Väyrynen, Ida Olsson, Edith Gustafsson, Linnea Svanström, Joanna Facht, Wilma Johannesson, Ida Kjellman, Sofia blixt.
Ersättare: mlv Alice Olsson, Tilda Blomqvist, Frida Enarsson, Malva Wijk Larsson, Elin Forsberg.
Träning | 27 apr, 18:00 |
Träning | 28 apr, 17:45 |
Träning | 30 apr, 19:00 |
Träning | 1 maj, 19:00 |
Orust FC (hemma) | 1 maj, 19:30 |
16 apr | Vårloppis på Vikenborg 3 maj |
8 apr | Klassfotboll |
18 mar | Försäljning Toalett och Hushållspapper |
9 mar | Försäljning Toalett och Hushållspapper |
Stort Grattis tjejer och ledare.
RapporteraRapportera